Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2013
Okna drewniane czy z PVC?

PYTANIE CZYTELNIKA: Kończę budowę domu. Wybrałem już dachówkę i jestem na etapie poszukiwania okien. Ponieważ dom jest spory, koszt zakupu i montażu będzie dość dużym wydatkiem. Nie wiem, jakie okna wybrać – drewniane czy plastikowe. Z daleka oba rodzaje wyglądają tak samo.

REDAKCJA: Wybór okien to niełatwe zadanie. Przede wszystkim należy zadbać o ich dobrą izolacyjność cieplną. Decyzja odnośnie rodzaju profili nie jest już tak istotna, bowiem zarówno jedne i drugie osiągają podobne parametry. Najczęściej zatem na decyzję wpływają względy estetyczne i koszty. 

 

W Polsce najczęściej wybierane są okna z PVC lub drewnienie, choć oferta producentów obejmuje również okna z profili aluminiowych i z tworzyw sztucznych. Ze względu na wysoką cenę, oba te rodzaje okien są stosowane rzadko, najczęściej do dużych przeszkleń ogrodów zimowych lub domów pasywnych.

Drewniane

Zwolennicy ekologii i natury wolą okna drewniane. Są one bowiem wykonane z przyjemnego w dotyku, ciepłego naturalnego materiału o niepowtarzalnym rysunku słoi.

 

Obecnie produkowane okna drewniane są zupełnie inne, niż te sprzed kilkudziesięciu lat. Zespolone pakiety szybowe sprawiają, że nie rozkręca się ich do mycia. Profile takich okien powstają z dobrze wysuszonego, pozbawionego sęków i pęcherzy żywicznych drewna krajowego: sosnowego, świerkowego, modrzewiowego, dębowego lub egzotycznego: meranti lub mahoniu. Elementy skrzydeł i ościeżnic klejone są z trzech warstw drewna litego bądź łączonego na długości za pomocą mikrowczepów. Dlatego okna się nie wypaczają, jak to było dawniej w przypadku okien z litego drewna. Warstwy drewna są sklejane tak, że usłojenie przebiega w różnych kierunkach. Dzięki temu profil jest stabilny wymiarowo, szczelny i dobrze izoluje przed hałasem.

 

Do wykończenia profili stosuje się powłoki (farby lub lakiery) kryjące i transparentne, przez które widać rysunek słojów drewna. Kilkuwarstwowy lakier nadaje głębszy i równy kolor, chroni materiał przed promieniami UV i czyni go odpornym na warunki atmosferyczne.

 

Nowoczesna stolarka drewniana zapewnia bardzo dobre parametry termiczne ze współczynnikiem przenikania ciepła całego okna na poziomie nawet U = 0,6 W/(m2•K). Takie okna gwarantują poziom izolacyjności wymagany w domach energooszczędnych i pasywnych.

Joanna Dąbrowska
fot. Deceuninck

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny