Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2013
Stropy i ściany

Rodzaj stropu i ścian zewnętrznych określony jest w projekcie. Zamawiając projekt indywidualny, wszystkie aspekty budowy, w tym rodzaj konstrukcji stropów, technologię wznoszenia ścian ustalamy wspólnie z architektem, który proponuje kilka rozwiązań i dobiera optymalne dla danego budynku. Jeśli budujemy dom według projektu katalogowego, zmiany możemy wprowadzić jedynie w ramach adaptacji wykonanej przez architekta lub konstruktora. Zanim zapadną ostateczne decyzje warto więc wiedzieć, jakie rozwiązania konstrukcyjne mamy do wyboru.

Stropy

Strop jest jednym z najistotniejszych elementów konstrukcji budynku, dlatego dobór technologii jego wykonania należy do projektanta. Jeżeli zapragniemy zmiany w gotowym już projekcie, musimy pamiętać, że może jej dokonać tylko uprawniony konstruktor lub architekt. Wybór innej technologii utworzenia stropu wiąże się z opracowaniem nowej, kompleksowej dokumentacji, która musi obejmować wszelkie elementy konstrukcyjne współpracujące ze stropem.

 

Niektórzy inwestorzy samowolnie zmieniają położenie ścianek działowych, kominów i więźby dachowej. Jest to niebezpieczne działanie: wprawdzie wszystkie rodzaje stropów stosowanych obecnie w budownictwie jednorodzinnym mają nośność wystarczającą do przenoszenia standardowego obciążenia (1,5 kN/m2), jednak wymienione wcześniej elementy konstrukcji domu mogą powodować tzw. obciążenia skupione, znacznie przekraczające ową wartość. Większość stropów w takiej sytuacji wymaga specjalnych wzmocnień w postaci dodatkowego zbrojenia czy belek nośnych. Wszystkie elementy konstrukcji przed zabetonowaniem muszą być szczegółowo sprawdzone przez kierownika budowy. Jego zgoda na wykonanie stropu musi być odnotowana w dzienniku budowy.

Joanna Dąbrowska
fot. Grupa Silikaty

Pozostałe artykuły
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny