Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2013
Taras na 5 sposobów

Niewątpliwą zaletą domów jednorodzinnych jest możliwość obcowania z naturą – zdecydowanie ułatwia to taras. Stanowi on strefę przejściową pomiędzy domem a jego otoczeniem. W ciepłe miesiące powiększa przestrzeń życiową mieszkańców – na nim najchętniej spędzamy letnie popołudnia i weekendy. Aby dobrze spełniał swoje zadanie, musi być przede wszystkim solidnie wykonany i mieć odpowiednią powierzchnię.

Nad wielkością i usytuowaniem tarasu, warto zastanowić się jeszcze przed wyborem projektu domu bądź – jeśli już go zakupiliśmy – przed rozpoczęciem budowy. Często zdarza się, że tarasy przydomowe w projektach są zbyt małe, a więc i niewygodne. Aby nasz salon letni był miejscem relaksu, powinien pomieścić przynajmniej standardowej wielkości stół ogrodowy z czterema krzesłami lub leżakami. Do tego doliczyć należy miejsce na grill lub przestrzeń dla dzieci (np. plastikową piaskownicę). Same te sprzęty mogą zająć nawet 8 m2 powierzchni. Dlatego właśnie wygodny taras powinien mieć około 20 m2.

 

Sposób posadowienia i wykończenia tarasu opisane są w projekcie domu. Na rysunkach wizualizacyjnych widnieje adnotacja o rodzaju posadzki, np. pokryty terakotą. Możemy to jednak zmienić w ramach adaptacji projektu. Zatem zanim się zdecydujemy na wylanie płyty betonowej pod pokrycie z płytek, warto poznać plusy i minusy innych możliwości, a przede wszystkim ich koszty. Trzeba też wiedzieć, że to właśnie typ nawierzchni, jaką sobie wymarzymy, dyktuje w tym przypadku rodzaj konstrukcji i posadowienia.

Monika Dąbrowska
fot. Bruk-Bet

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje