Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2013
Taras na 5 sposobów

Niewątpliwą zaletą domów jednorodzinnych jest możliwość obcowania z naturą – zdecydowanie ułatwia to taras. Stanowi on strefę przejściową pomiędzy domem a jego otoczeniem. W ciepłe miesiące powiększa przestrzeń życiową mieszkańców – na nim najchętniej spędzamy letnie popołudnia i weekendy. Aby dobrze spełniał swoje zadanie, musi być przede wszystkim solidnie wykonany i mieć odpowiednią powierzchnię.

Nad wielkością i usytuowaniem tarasu, warto zastanowić się jeszcze przed wyborem projektu domu bądź – jeśli już go zakupiliśmy – przed rozpoczęciem budowy. Często zdarza się, że tarasy przydomowe w projektach są zbyt małe, a więc i niewygodne. Aby nasz salon letni był miejscem relaksu, powinien pomieścić przynajmniej standardowej wielkości stół ogrodowy z czterema krzesłami lub leżakami. Do tego doliczyć należy miejsce na grill lub przestrzeń dla dzieci (np. plastikową piaskownicę). Same te sprzęty mogą zająć nawet 8 m2 powierzchni. Dlatego właśnie wygodny taras powinien mieć około 20 m2.

 

Sposób posadowienia i wykończenia tarasu opisane są w projekcie domu. Na rysunkach wizualizacyjnych widnieje adnotacja o rodzaju posadzki, np. pokryty terakotą. Możemy to jednak zmienić w ramach adaptacji projektu. Zatem zanim się zdecydujemy na wylanie płyty betonowej pod pokrycie z płytek, warto poznać plusy i minusy innych możliwości, a przede wszystkim ich koszty. Trzeba też wiedzieć, że to właśnie typ nawierzchni, jaką sobie wymarzymy, dyktuje w tym przypadku rodzaj konstrukcji i posadowienia.

Monika Dąbrowska
fot. Bruk-Bet

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje