Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2013
Pokrycia dachowe i orynnowanie

Jakie jest najlepsze pokrycie dachowe? Przede wszystkim dopasowane do cech dachu – jego konstrukcji, kąta nachylenia, sposobu wykonania podkładu. Bywają pokrycia mniej lub bardziej uniwersalne. Przykładowo papa nadaje się świetnie na dachy płaskie, ale można by nią pokryć także dach stromy. Jednak niewątpliwie nie będzie to estetyczne. Dlatego trzeba uwzględniać jeszcze jeden ważny czynnik – wygląd domu.

Najpopularniejsze materiały

Dachówki ceramiczne występują w wielu odmianach, ale najczęściej stosuje się dachówki zakładkowe lub tradycyjną karpiówkę. Te pierwsze są dość szczelne dzięki wyprofilowanym połączeniom (tzw. zamkom), karpiówkę zaś układa się dwuwarstwowo.

 

Dachówki nie wymagają pełnego deskowania jako podkładu, wystarczają łaty i kontrłaty. Pojedyncze dachówki są małe, dlatego dobrze nadają się do krycia dachów o skomplikowanych kształtach i łatwo jest wymienić uszkodzone elementy.

 

Pokrycie ceramiczne jest ciężkie (nawet 80 kg/m2), dzięki czemu dobrze tłumi dźwięk padającego deszczu, jest jednak sporym obciążeniem dla więźby.

 

Dachówki są trwałe, wytrzymują nawet 100 lat. Odporność ich powierzchni na osadzanie się zanieczyszczeń i porosty poprawi nałożenie specjalnej powłoki – warstwy glinki szlachetnej (angobowanie) lub szkliwa (glazurowanie).

 

Cena to przynajmniej 40–50 zł/m2. Niestety bardzo drogie, nawet 10 razy droższe od zwykłych, są dachówki specjalne – przyokapowe, szczytowe (na krańcach połaci) itp. Zamiast nich da się wykonać wprawdzie tańsze obróbki blacharskie, ale wygląd dachu będzie gorszy.

 

Dachówki cementowe trudno odróżnić od ceramicznych, choć wytwarzane są nie z wypalonej gliny, lecz z barwionego betonu. Uważa się je za mniej trwałe od ceramicznych, ale decydujące znaczenie ma jakość materiału oraz to, czy powietrze w okolicy jest zanieczyszczone (beton jest mało odporny na kwasy).

 

Są nieco tańsze niż ceramiczne – od 30 zł/m2.

Jarosław Antkiewicz
fot. Wienerberger

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje