Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2013
Instalacja elektryczna i oświetlenie

Funkcjonalnie rozplanowana i starannie wykonana instalacja elektryczna zapewnia wygodę użytkowania i bezpieczeństwo mieszkańców. Aby tak było, trzeba podczas jej planowania i instalowania uwzględnić wiele czynników, które mogą ujawnić się na dalszych etapach wykańczania i urządzania domu. Tym bardziej, że prace elektroinstalacyjne przeprowadza się już podczas kończenia stanu surowego budynku.

Instalacja domowa jest zespołem różnorodnych elementów elektrycznych, połączonych ze sobą przewodami. Dzieli się ona na obwody zasilające poszczególne urządzenia – lub ich grupy – nazywane odbiornikami. W skład obwodów – zależnie od ich przeznaczenia – wchodzi aparatura zabezpieczająco-sterująca, umieszczona w rozdzielnicy, łączniki (wyłączniki) oświetlenia, gniazda wtykowe i wypusty przyłączeniowe.

Z podziałem na obwody

Liczba obwodów w domu wiąże się z rozmieszczeniem gniazd i punktów oświetleniowych oraz rodzajem i mocą urządzeń elektrycznych. Każdy obwód chroniony jest oddzielnym wyłącznikiem nadmiarowoprądowym, o prądzie nominalnym dobranym do obciążenia tego obwodu, zwykle 6–16 A. Moc urządzeń zainstalowanych w jednym obwodzie nie może przekraczać 3,5 kW, zaś liczba punktów oświetleniowych – być większa niż 20, a gniazd wtykowych – 10. Urządzenia podłączone na stałe do instalacji (hydrofor, grzejniki akumulacyjne) oraz kuchenka elektryczna, pralka i zmywarka powinny być zasilane z oddzielnych obwodów, zabezpieczonych indywidualnym wyłącznikiem nadprądowym. W praktyce w domu jednorodzinnym o powierzchni 150–200 m2 tworzy się 10–12 obwodów zasilających z indywidualnym zabezpieczeniem przed zwarciem i przeciążeniem.

Cezary Jankowski
fot. Ospel

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje