Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2013
5 pomysłów na posadzkę w garażu

Posadzka w garażu powinna być trwała, wytrzymała, równa i łatwa w konserwacji. Jej nawierzchnia narażona jest na obciążenie poruszającymi się po niej pojazdami, zanieczyszczenie piaskiem, substancjami chemicznymi (w tym ropopochodnymi) oraz zawilgocenie. Czym zatem ją wykończyć, aby spełniała wszystkie wymogi, a przy tym była wygodna w eksploatacji?

W większości nowo budowanych domów pomieszczenia gospodarcze, takie jak kotłownia czy garaż wykańcza się na końcu. Często ich nawierzchnia pozostaje surowa nawet przez kilka lat od wprowadzenia się mieszkańców. Szczególnie, gdy inwestycja zrealizowana jest tzw. metodą gospodarczą, czyli wieloetapowo – w takich przypadkach garaż staje się magazynem, w którym przechowuje się narzędzia, materiały budowlane i wykończeniowe (płytki ceramiczne, farby itp.).

 

Na podkłady podłogowe w budynkach jednorodzinnych używa się najczęściej jastrychów cementowych (gr. 5–10 cm), które przygotowuje się na przykład za pomocą agregatu mieszająco-pompującego, zwanego miksokretem. Mieszanki takie charakteryzują się dużą wytrzymałością na ściskanie, odpornością na zawilgocenie i niską ceną. Przy starannym wykonaniu, mogą samodzielnie pełnić rolę podłogi w garażu.

 

Trzeba przede wszystkim zadbać o ich odpowiednią gładkość, a także zapewnić stosowny spadek powierzchni (2–3%) w kierunku kratki spustowej, korytka odprowadzającego wodę (tzw. odwodnienie liniowe) lub bramy garażowej.

Monika Dąbrowska
fot. Praktiker

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje