Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2013
Rolety zewnętrzne

Jeszcze 20 lat temu rolety zewnętrzne montowano głównie w zamożniejszych domach, najczęściej z myślą zabezpieczenia ich przed włamaniem. Obecnie stosuje się takie rolety coraz powszechniej. Dostrzeżono bowiem szereg zalet, korzystnie wpływających na koszty eksploatacji budynku oraz znacząco poprawiających komfort jego użytkowania. Jakie walory rolet zewnętrznych liczyły się dla naszych rozmówców i jak je oceniają po wielu latach użytkowania? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziemy poniżej.

Rolety zewnętrzne mają tę wyższość nad osłonami wewnętrznymi (roletami, żaluzjami, plisami itd.), że spełniają więcej zadań, niż tylko ograniczenie dostępu światła do pomieszczeń. Jeśli wierzyć sprzedawcom i monterom tego rodzaju rolet, dziś rzadziej niż dawniej zamawia się najdroższe rolety, wyposażone w zabezpieczenia antywyważeniowe. Właściciele domów wolą podłączyć standardowe rolety do systemu alarmowego budynku, wykorzystując dwuelementowe elektromagnesy, czyli tzw. kontaktrony. Jednocześnie okazuje się, że w dobie kiedy kładzie się szczególny nacisk na energooszczędność, najbardziej docenia się termoizolacyjne właściwości rolet. Dostrzega się również inne zalety, na przykład izolację akustyczną.

 

Tym potencjalnym inwestorom, którzy obawiają się, że nie podołają kosztom ich zakupu, przyda się informacja, że istnieje możliwość montowania rolet etapami i tym samym rozkładania płatności w czasie. W trakcie budowy można zamontować tylko specjalne kasety i ewentualnie przewody elektryczne (do sterowania elektrycznego), a potem w sprzyjającym dla siebie momencie dokupić pancerz i inne akcesoria. Choć najlepiej jest instalować rolety w trakcie budowy domu, ponieważ wtedy można je wbudować w ściany. Produkuje się także rolety nadające się do zamontowania w istniejących budynkach, bez jakiegokolwiek remontu. Rolety mogą być wyposażone w napędy elektryczne i automatykę ułatwiającą ich obsługę.

Lilianna Jampolska
fot. Aluplast

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje