Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2013
Schody

Schody wewnętrzne przede wszystkim muszą gwarantować wygodną komunikację. To, gdzie będą usytuowane zależy od rozplanowania pomieszczeń na parterze i naszych oczekiwań wobec projektu. Zajmują sporo miejsca na obu kondygnacjach, wygodne ich zaprojektowanie jest więc szczególnie ważne. Tym bardziej, że podczas budowy nie da się już zmienić ich ulokowania. Stanowią również ważny element wystroju wnętrza, warto więc dobrze przemyśleć ich kształt, sposób wykonania. Samodzielnie możemy wybrać jedynie wykończenie stopni i podstopnic oraz materiał, z którego będzie wykonana balustrada.

Chodzenie po schodach, choć wydaje się stosunkowo niewielkim wysiłkiem, szczególnie dla małych dzieci i osób starszych może być niebezpieczne. Powinniśmy o tym pamiętać, planując schody we własnym domu. Przede wszystkim powinny być zaprojektowane i wykonane z dużą precyzją. Aby obliczyć właściwą wysokość skrajnych stopni w stanie surowym, trzeba uwzględnić ostateczny poziom podłogi na obu kondygnacjach oraz grubość planowanego wykończenia stopni.

Na środku czy z boku?

Ulokowanie schodów warto przemyśleć i omówić z projektantem. Nie ma rozwiązania uniwersalnego dla każdej rodziny i optymalnego w każdym budynku. W zależności od kształtu i wielkości domu, stylu życia mieszkańców i ich preferencji odnośnie potrzeby intymności i oddzielenia prywatnej, sypialnianej części na piętrze od dziennej na parterze – jest kilka możliwości.

 

W małych domach duże znaczenie ma ograniczenie powierzchni komunikacyjnych. Najczęściej więc schody umieszcza się w centralnej części parteru – w salonie lub przy nim. Przy takim układzie ze schodów do każdego miejsca w domu jest blisko, jednocześnie nie zabierają one zbyt wiele miejsca.

 

Na schody otwarte, prowadzące na piętro wprost z salonu czy holu, wystarczy 5–7 m2. Niestety takie schody utrudniają wydzielenie intymnych przestrzeni w domu.

 

Ulokowanie ich w salonie powoduje, że staje się on częścią strefy komunikacyjnej, a same schody – drogą przenoszenia się hałasów. Ponadto nie zajmują wcale tak mało miejsca, jak może się wydawać niedoświadczonym osobom, oglądającym rzuty kondygnacji w projekcie, bo są na nich często widoczne tylko do pewnej wysokości. Warto też pamiętać, że z jednej strony schody w salonie utrudniają jego aranżację, z drugiej natomiast mogą tworzyć efektowną dekorację.

Joanna Dąbrowska
fot. Schody Prudlik

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny