Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2013
Okna dachowe

Coraz więcej osób budujących domy decyduje się na zamontowanie okien połaciowych. Ich podstawową zaletą jest fakt, że dają one do 50 procent więcej światła, niż okna pionowe o takiej samej powierzchni. Można je umieścić nie tylko na dachach o nachyleniu powyżej 15 stopni. Dzięki zestawom ze specjalną podstawą i odpowiednim kołnierzem uszczelniającym, niektóre modele nadają się również na płaskie dachy. Dostępne są również akcesoria: rolety, żaluzje, moskitiery. O swoich wrażeniach z użytkowania okien dachowych opowiedzieli nam ich właściciele.

Dawniej pomieszczenia na poddaszu doświetlano pionowymi oknami zamontowanymi w lukarnach. To prawda, że powiększa ona przestrzeń pomieszczeń pod dachem, przez co ma zagorzałych zwolenników. Z drugiej jednak strony, wybudowanie lukarny wymaga odpowiedniej konstrukcji w więźbie dachowej, co jest kłopotliwe i kosztowne. Na zbudowanie lukarny potrzeba sporo czasu – najpierw cieśli, a następnie dekarzy, wykonujących drogie obróbki blacharskie związane z pokryciem. Okna do lukarn niekiedy mają niestandardowe kształty, są więc droższe od typowych, fasadowych.

 

Tymczasem kupno i zamontowanie okna połaciowego zajmuje najwyżej kilka godzin. I nie ma znaczenia, czym dach jest pokryty oraz czy okno montuje się w nowym czy w istniejącym budynku. Okna połaciowe kupuje się zwykle w punktach sprzedaży pokryć dachowych, zamawiając je razem z pokryciem. Okno dachowe (o najpopularniejszych wymiarach 78 × 140 cm) wraz z kołnierzem to wydatek ok. 1000 zł. Więcej zapłacimy za okna zintegrowane z roletami i sterowane elektronicznie.

OKNA DACHOWE A WYGLĄD DOMU

Jeśli okien jest zaledwie kilka, na dodatek niedużych i rozproszonych pojedynczo w płaszczyźnie dachu, praktycznie nie wpływają na wygląd budynku. Zmienia się on zwykle dopiero wtedy, kiedy zgrupuje się je w duże zestawy – pionowe lub poziome albo zastosuje intrygujące w formie okna dachowe przekształcające się po otwarciu w balkon lub w lukarnę. Wzrok przechodniów na pewno przyciągną także wszelkie elementy zamontowane na oknach dachowych, szczególnie zewnętrzne rolety.

 

Producenci od kilku lat wychodzą naprzeciw potrzebom tym, którzy przy okazji montażu okien dachowych chcą uatrakcyjnić architekturę domu, a nie tylko po prostu doświetlić wnętrza pod dachem. Ciekawie i nowocześnie wyglądają okna kolankowe oraz okna z nadstawką, choć w zasadzie są to tylko pojedyncze okna przedłużone na dole lub na górze. Spektakularny efekt daje okno panoramiczne o wymiarach 2,60 × 1,70 m. Umożliwia nieograniczony widok z dachu.

Lilianna Jampolska
fot. Roto

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje