Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2013
Ogrodzenia

Wykonanie ogrodzenia można zlecić wynajętej firmie lub zbudować je własnoręcznie, ale najpierw trzeba je zaprojektować, bo to inwestycja na lata. Obecnie producenci wychodzą naprzeciw rosnącym oczekiwaniom inwestorów, oferując nowoczesne, łatwe w montażu i trwałe produkty, sprzedawane w gotowych zestawach.

Ogrodzenie powinno być mocne i trwałe. To, czy będzie wysokie czy niskie, szczelne czy ażurowe, dyskretne czy ozdobne – zależy od upodobań właściciela – choć pożądane jest, by pasowało do ogrodu, bryły budynku i charakteru otoczenia, wszak inaczej grodzi się duży teren na wsi, a inaczej niewielki w mieście. W mniejszych miejscowościach najpopularniejsze są niskie ogrodzenia, symbolicznie wyznaczające granicę posesji. W większych miastach, gdzie nowe domy, pokazujące prestiż właścicieli wypełniają niemal całe działki, najczęściej stawia się ogrodzenia ażurowe (często z solidną podmurówką i metalowymi przęsłami), pozostawiające widok na okolicę (choć pełne przesłonięcie spotyka się niekiedy w części frontowej).

Murujemy

Można wykonać ogrodzenie murowane w całości, jednak najczęściej na wymurowanym cokole i słupkach opiera się delikatniejsze przęsła – ażurowe metalowe albo lekkie z drewna albo PVC. Bardzo ważne, by mur, podmurówkę i fundament podzielić szczelinami dylatacyjnymi. W przeciwnym razie ogrodzenie może popękać.

 

Kamień – ciosany, łupany, polny

 

Na ogrodzenia nadaje się każdy rodzaj kamienia. Najtrwalsze są bazalt, granit i kwarcyt, ale wyglądają dość surowo. Za bardziej dekoracyjne uważane są piaskowiec i wapień, które pasują do większości ogrodów. Łatwiej za to ulegają erozji, a w miejscach zacienionych porastają glonami, dlatego ważna jest ich impregnacja. Buduje się też ogrodzenia z kamieni polnych, które dodają posesjom swojskiego charakteru. Niekiedy z kamienia wykonuje się jedynie lico muru (wszak jest kosztowny), a główny budulec ogrodzenia stanowią tańsze materiały. Ponadto kamienne ogrodzenie wygląda ciężko na małej działce, dlatego kamień dobrze jest łączyć np. z przęsłami drewnianymi.

Małgorzata Kolmus
fot. Röben

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny