Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2013
Elewacje

Elewacja domu ma przede wszystkim chronić ściany przed niekorzystnym działaniem deszczu, śniegu, wiatru i zmian temperatury. Sposób jej wykończenia w największym stopniu zależy od technologii, w jakiej zostały zbudowane ściany zewnętrzne. Dopiero na drugim miejscu są upodobania estetyczne właściciela.

Każdy typ ściany zewnętrznej można wykończyć okładziną ceramiczną, kamienną lub betonową (imitującą ceramikę albo kamień), którą przykleja się lub mocuje do stelaża – w zależności od grubości okładziny oraz nośności i rodzaju podłoża (konieczna może być szczelina wentylacyjna między murem i okładziną). Tylko ściany z drewnianych bali zwykle pozostawia się bez wykończenia, ponieważ są odporne i dekoracyjne same w sobie.

 

Rodzaj ściany a jej wykończenie. Ściany jednowarstwowe (wznoszone z bloczków z betonu komórkowego, pustaków z keramzytobetonu lub pustaków z poryzowanej ceramiki) nadają się dodatkowo do bezpośredniego pokrycia tradycyjnym tynkiem cementowo-wapiennym, a jeśli ściana jest gładka – także tynkiem cienkowarstwowym.

 

Ściany dwuwarstwowe (składające się ze ściany nośnej – wykonanej z dowolnego materiału – i warstwy termoizolacyjnej po zewnętrznej stronie – ze styropianu lub wełny mineralnej), można wykończyć w dwojaki sposób:

 

- na mokro – tynkiem cienkowarstwowym (jest to bezspoinowy system ociepleń określany BSO albo ETICS) lub poprzez przyklejenie płytek elewacyjnych;
- na sucho – za pomocą lekkiej okładziny na ruszcie drewnianym.

 

Zewnętrzna warstwa ścian trójwarstwowych (składających się, jak w przypadku dwuwarstwowych, ze ściany nośnej i ocieplenia, oraz dodatkowo – z warstwy elewacyjnej łączonej z warstwą konstrukcyjną kotwami systemowymi) może stanowić gotową elewację domu – jeśli wymuruje się ją z cegieł klinkierowych, silikatowych lub bloczków betonowych. Jeśli natomiast użyje się innych materiałów, trzeba pokryć je tynkiem tradycyjnym lub cienkowarstwowym.

Małgorzata Kolmus
fot. Vandersanden

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny