Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2013
Z kredytem i systemem gospodarczym

Jeśli kupi się działkę w okolicy z dobrą komunikacją, dojazdy do pracy i szkoły nie muszą dawać się we znaki. Można wtedy pełniej cieszyć się z nowego podmiejskiego domu. Tak jak Edyta i Jarosław.

W 2002 roku Edyta i Jarek kupili dwie sąsiadujące ze sobą działki budowlane. Traktowali je jako lokatę oszczędności. Łącznie kosztowały 68 000 zł. Tak tanie działki były do nabycia na terenach położonych 35 kilometrów od centrum Warszawy. Kilka lat po zakupie małżeństwo zdecydowało się wykorzystać ziemię na własne potrzeby i opuścić ładne mieszkanie na warszawskiej Ochocie. Przez miniony okres zdobyło pewność, że nie będzie spędzać na dojazdach do pracy kilku godzin. Wielokrotne testy komunikacji między wsią a stolicą wypadły nad wyraz pomyślnie.

Kryteria wyboru działki

Do wybranej okolicy można dotrzeć trasą szybkiego ruchu (docelowo autostradą), a potem, po pokonaniu kilku kilometrów wyasfaltowaną boczną drogą, wjechać niemal wprost na kupione parcele. Oprócz tego istnieje też możliwość korzystania z połączeń autobusowych oraz kolejowych – WKD i przewozów regionalnych. Komunikacja jest więc różnorodna i rzadko zawodząca.

 

Przez półtora roku od przeprowadzki zaledwie dwa razy zdarzyło się, że dojazd samochodem zajął 2 godziny w jedną stronę. Zwykle do miejsc pracy docieramy po 40–50 minutach. Odetchnęliśmy z ulgą, bo długi dojazd zniechęcił już niejednego właściciela domu pod miastem. Są tacy, którzy wrócili do bloków! Spodziewamy się, że po ukończeniu sieci autostrad i nowych obwodnic Warszawy, komunikacja stanie się jeszcze łatwiejsza – mówi Edyta.

 

Bliskość lasu i widok na niego były kolejnymi kryteriami wyboru działki. Edyta i Jarek należą do grona tych kupujących, którym zależy na nasłonecznionej posesji bez starodrzewu. Takiej, na której dom stoi w słońcu, a wnętrza są dobrze oświetlone. Las jest mile widziany w pobliżu, dając piękne widoki i chroniąc przed wiatrami.

Lilianna Jampolska

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje