Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 10/2012
Bramy garażowe
Brama do garażu powinna być wygodna w użyciu, niezawodna, estetyczna i bezpieczna dla użytkowników. Wszystkie te wymagania mają jednak znaczenie subiektywne. Aby wybrać możliwie najlepiej, musimy przede wszystkim określić własne oczekiwania dotyczące sposobu sterowania bramą i dostosować jej wielkość do rozmiarów garażu i liczby parkujących aut. W niniejszym artykule przybliżamy najistotniejsze z punktu widzenia użytkowników właściwości bram, a także prezentujemy zestawienie wybranych, dostępnych na rynku modeli – oferowanych z napędem.

Bramy garażowe
(fot. Hörmann)
Określając odpowiednią dla nas wielkość bramy, nie możemy zapominać, że wymiary, które mają największe znaczenie użytkowe i które podają producenci, mierzone są w jej świetle, sam otwór w ścianie garażu musi natomiast być zazwyczaj większy. Co więcej, w zależności od typu bramy, do jej zamontowania i prawidłowej pracy wymagana może być także przestrzeń: pod sufitem, powyżej wysokości nadproża (górnej belki otworu montażowego), na pewnej długości w głąb garażu, u góry otworu montażowego, między otworem montażowym a jedną ze ścian garażu, ewentualnie – na podjeździe, przed garażem.

 

Ponadto, w przypadku bram, które będziemy musieli, choćby sporadycznie, otwierać ręcznie, powinniśmy zarezerwować około 80 dodatkowych centymetrów długości podjazdu tak, by po zatrzymaniu samochodu przed bramą – mieć jeszcze możliwość swobodnego podejścia do niej i otwarcia jej. Jeśli nie uda nam się odpowiednio wcześnie ustalić, jakiej bramy potrzebujemy, u większości producentów będziemy mieli możliwość zamówienia jej na wymiar – rozwiązanie to oznacza niestety cenę zakupu wyższą o 20–50%.

 

Znacznie taniej jest pozostawić większy nieotynkowany otwór wjazdowy i później zwęzić go w razie potrzeby. Należy wówczas także wstrzymać się z pracami wykończeniowymi, takimi jak układanie posadzki – niektóre modele bram mogą wymagać zamontowania progu w podłodze.

Rodzaje bram garażowych

Podstawowym kryterium, według którego dzieli się bramy na poszczególne rodzaje jest sposób ich otwierania.

 

Bramy płytowe uchylne

 

To sztywne płyty, podczas otwierania unoszone bocznymi stalowymi ramionami i chowające się pod sufitem. Wykonuje się je ze stali lub stali łączonej z drewnem albo aluminium. Mogło by się wydawać, że ręczne podnoszenie bram płytowych stanowi czynność bardzo kłopotliwą, nie jest to jednak prawda. W ich mechanizmie stosuje się bowiem sprężyny, które znacznie zmniejszają siłę wymaganą do poruszania skrzydłem. Podczas ruchu skrzydło wysuwa się zazwyczaj od 50 do 100 cm na podjazd. Konieczne jest też pozostawienie miejsca pod sufitem – na otwartą bramę. Oznacza to wysokość nadproża wynoszącą co najmniej 7 cm przy montażu bramy w samym otworze lub minimum 10 przy montażu za nim.

 

Krzysztof Chrząszcz

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 10/2012

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny