Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 10/2012
Z czego budować ściany?
PYTANIE CZYTELNIKA Przygotowując się do budowy przeglądam katalogi i cenniki materiałów budowlanych. Niestety trudno coś wywnioskować, poza tym, że zdaniem każdego z wytwórców jego produkt jest najlepszy. Jednak każdy materiał w końcu musi mieć jakieś mocne i słabe strony. Jakie różnice w rzeczywistości są istotne?

Z czego budować ściany?
(fot. Grupa Silikaty)
REDAKCJA Rzeczywiście nie ma materiału idealnego. Dlatego przede wszystkim musimy zdecydować, jakie chcemy mieć ściany. Czy będą jedno-, dwu-, czy trójwarstwowe? W pierwszym przypadku musimy szukać materiału uniwersalnego, oferującego zarówno wytrzymałość, jak i wystarczającą ciepłochronność. Natomiast budując ściany warstwowe, potrzebujemy kilku materiałów wyspecjalizowanych, bo każda warstwa ma inne zadania. Możliwych kombinacji jest wiele, ale nie wszystkie są dobre.

Rodzaje ścian

Jednowarstwowe

 

W ścianach jednowarstwowych ten sam materiał zapewnia zarówno wytrzymałość, jak i niezbędną termoizolacyjność. Skraca to czas budowy, bo po wymurowaniu i otynkowaniu ściany są już gotowe. Uniwersalność ma jednak swoje złe strony. Wybór materiałów, choć wytwarza je wielu producentów, jest ograniczony. Mamy do dyspozycji:

 

- beton komórkowy lekkich odmian (300– –500 kg/m3);
- ceramikę poryzowaną;
- bloczki z keramzytobetonu lub ceramiki z „wkładkami” ze styropianu. Dzięki niejednolitej materiałowo budowie bloczki charakteryzuje bardzo wysoka izolacyjność cieplna, a ściany z nich wykonane mogą być cieńsze.

 

Izolacyjność betonu komórkowego i poryzowanej ceramiki jest zdecydowanie lepsza, niż zwykłego betonu lub tradycyjnej cegły, ale i tak znacznie, około 3-krotnie, słabsza niż styropianu lub wełny. Dlatego zbudowane z nich ściany mają izolacyjność niewiele lepszą niż wymagają tego przepisy (U=0,28– –0,29 W/(m2·K)), choć ich grubość wynosi 40–50 cm. Ściana z odrębną warstwą izolacyjną miałaby zaś do 35 cm. Tylko bardzo nieliczne materiały na ściany jednowarstwowe – bloczki z „wkładkami” styropianowymi i najlżejsze odmiany betonu komórkowego – mają lepsze parametry. Wznoszenie ścian jednowarstwowych nie jest szczególnie trudne, wymaga jednak dużej staranności od murarzy.

 

Ściany jednowarstwowe wznosi, się używając:
- zaprawy klejowej – spoiny są wówczas bardzo cienkie (1–3 mm), a łączone elementy muszą mieć bardzo niewielką tolerancję wymiarów (są droższe od standardowych);
- tzw. ciepłej zaprawy – spoiny są grube, ale zaprawa ma dobre właściwości termoizolacyjne. Można wówczas kupić tańsze, standardowe bloczki lub pustaki, lecz więcej zapłacimy za zaprawę;
- specjalnej pianki montażowej. W ten sposób można łączyć elementy z ceramiki poryzowanej.

 

Podstawowym problemem jest to, że wielu wykonawców nie chce i nie potrafi dobrze murować na cienkie spoiny. To trudniejsze i dość pracochłonne. Trzeba np. idealnie wypoziomować pierwszą warstwę, górne powierzchnie kolejnych należy zaś oszlifować i starannie odpylić. A przy tradycyjnym murowaniu drobne niedokładności można zaś skorygować, zmieniając nieco grubość spoin w kolejnych warstwach.

 

Uwaga! Jeśli buduje się na cienkie spoiny to rzeczywiście muszą być cienkie, by nie stały się mostkami termicznymi. Z tego samego powodu „ciepłej” zaprawy nie można zastępować zwykłą.

 

Jarosław Antkiewicz

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 10/2012

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny