Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 10/2012
Ogrodzenie posesji
Tradycyjne ogrodzenia ze sztachet, kutej stali, klinkieru czy siatki ocynkowanej obecnie wypierają nowocześniejsze i łatwe w montażu produkty, często sprzedawane w gotowych zestawach. Spośród ogromnego wachlarza tradycyjnych i współczesnych możliwości, warto wybrać rozwiązania ładne i trwałe, a przede wszystkim nie wymagające konserwacji. Producenci wychodzą naprzeciw potrzebom i nowym tendencjom, wiedząc, że ogrodzenie posesji wykonuje się raz na dziesiątki lat. Na te ważne aspekty nasi rozmówcy zwracali baczną uwagę.

Drewniane sztachety trzeba co kilka lat przeszlifować i ponownie zabezpieczyć impregnatem. Betonowe pustaki łupane nie wymagają żadnych prac konserwatorskich
Drewniane sztachety trzeba co kilka lat przeszlifować i ponownie zabezpieczyć impregnatem. Betonowe pustaki łupane nie wymagają żadnych prac konserwatorskich (fot. CJ Blok)
Ogrodzenie to pierwszy element, jaki dostrzegamy, zbliżając się do posesji. Warto je potraktować jako coś więcej, niż tylko wyznacznik granic działki. Najczęściej kładzie się nacisk na względy reprezentacyjne i estetyczne, starając się, by harmonizowało z wyglądem domu i najbliższego otoczenia. Przy okazji można zapewnić sobie ochronę przed nieproszonymi gośćmi, prozaicznym kurzem oraz spalinami i hałasem z ulicy.

 

Szczelne ogrodzenia zapewne zastosują zwolennicy kameralności, natomiast ażurowe lub z miejscowymi prześwitami ci, którzy mieszkają w ładnej, czystej i nieprzeludnionej okolicy. Bez względu na to, czym będą kierować się właściciele podczas ogradzania posesji, powinni pamiętać, że jest to inwestycja na długie lata, a w skład ogrodzenia, oprócz przęseł, wchodzi również wygodna brama i furtka.

ZGODNIE Z PRAWEM

Nie wszędzie mamy jednak prawo w dowolny sposób budować ogrodzenie na własnej posesji. Na mapie naszego kraju są miejsca, gdzie obowiązują zakazy lub nakazy dotyczące tej kwestii. Zazwyczaj wynikają one z przepisów ochrony środowiska lub ochrony konserwatorskiej i regulują stosowanie konkretnych materiałów oraz kształt i wysokość ogrodzenia. Aby uniknąć ewentualnych kłopotów, przed rozpoczęciem jego budowy należy obejrzeć plan zagospodarowania przestrzennego. Jeśli nie znajdziemy w nim odgórnych obostrzeń, możemy swobodnie zaprojektować ogrodzenie.

 

W przypadku, kiedy wysokość ogrodzenia przekracza 2,20 m albo ma ono stanąć od strony miejsc publicznych, takich jak ulica, droga, plac, tory kolejowe itp., zamiar budowy należy zgłosić w starostwie. Do zgłoszenia trzeba dołączyć oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz szkice i rysunki działki. Stawianie ogrodzenia możemy rozpocząć, jeżeli w ciągu 30 dni od daty złożenia zgłoszenia, władze nie wniosą sprzeciwu. Rozpoczęcie budowy musi nastąpić najpóźniej dwa lata od terminu określonego w zgłoszeniu.

 

Przepisy stanowią również o tym, że ogrodzenie:

 

– nie może przekraczać granicy działki oraz linii rozgraniczającej ulicy;
– nie może stwarzać zagrożenia dla ludzi i zwierząt. Zabrania się więc umieszczania drutu kolczastego, tłuczonego szkła, ostro zakończonych elementów na wysokości poniżej 1,8 m. Bramy i furtki mogą otwierać się jedynie do wewnątrz posesji, a ich progi powinny umożliwiać osobom niepełnosprawnym swobodny wjazd na wózkach inwalidzkich;
– powyżej 60 cm od poziomu gruntu powinno być ażurowe, a łączna powierzchnia prześwitów ma wynosić minimum 25% części ogrodzenia między słupkami.

 

Lilianna Jampolska

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 10/2012

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny