Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 10/2012
Instalacja centralnego odkurzania
Odkurzacz centralny to jednostka centralna o odpowiedniej mocy, zamontowana w garażu lub pomieszczeniu gospodarczym, połączona w sieć za pomocą ukrytych w ścianach rur zakończonych gniazdami ssącymi, do których podłącza się wąż z odpowiednimi końcówkami. Samo ułożenie rur jest bardzo proste, a zakup jednostki centralnej obecnie jest coraz tańszy. Ponadto wyposażenie domu w kompletną instalację można wykonać etapami, rozkładając koszty w czasie. Aby jednak mieć pewność, że instalacja będzie działać bez zarzutu, warto poznać zasady projektowania i błędy, jakich należy unikać podczas jej montażu.

Instalacja centralnego odkurzania
(fot. Beam)
Instalację centralnego odkurzania tworzy kilka elementów: jednostka centralna, gniazda ssące i łączących je rury oraz akcesoria do sprzątania.

Jednostka centralna

Jest najdroższym i najważniejszym elementem systemu: wytwarza podciśnienie w instalacji, oczyszcza zassane powietrze oraz wydmuchuje je na zewnątrz domu. Jednostki centralne różnią się wielkością, mocą, rozwiązaniami konstrukcyjnymi oraz przede wszystkim metodą filtracji powietrza.

 

Konstrukcja odkurzacza może być kompaktowa lub rozdzielona, popularnie nazywana split. Odkurzacze typu split mają w oddzielnej obudowie silnik oraz filtry i zbiornik na kurz. Zawsze wyposażone są w separator cykloniczny.

 

Rury ssące

 

Układane są w ścianach już na etapie budowy domu (przed ułożeniem instalacji elektrycznej, wodociągowej i kanalizacyjnej, a także przed wykonaniem ogrzewania podłogowego), kiedy łatwo wybrać optymalną trasę przewodów. Rury ssące mają średnicę około 55 mm (2 cale) i są wykonane z tworzyw sztucznych. Łączy się je specjalnym klejem.

 

Gniazda ssące

 

Montowane na tym samym etapie co rury ssące. Ich liczbę i rozmieszczenie planuje się tak, by po podłączeniu do nich węża (długości 9 lub 15 m), można było dotrzeć do każdego miejsca w domu. Pojedyncze gniazdo powinno umożliwić sprzątnięcie 60–80 m2 powierzchni domu. Gniazda umieszcza się w korytarzach lub przedpokojach – tam, gdzie nie planujemy ustawiać mebli ani innych sprzętów – najlepiej w ścianie przy ościeżnicach drzwi, na tej samej wysokości, co gniazdka elektryczne, czyli ok. 20–30 cm nad podłogą.

 

Joanna Dąbrowska

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 10/2012

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny