Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 10/2012
Termomodernizacja - Okna
Nawet przez bardzo energooszczędne okno uchodzi z domu trzy–cztery razy więcej ciepła niż przez taką samą powierzchnię dobrze ocieplonej ściany. Okna w domu jednorodzinnym stanowią przeciętnie 15% powierzchni ścian zewnętrznych. W przybliżeniu można więc przyjąć, że 50% energii cieplnej traconej przez całą elewację uchodzi właśnie przez okna. Mając na uwadze zmniejszenie strat cieplnych i spełnienie wymogów domu energooszczędnego, stare, wypaczone, nieszczelne okna warto wymienić na nowe, zgodnie z zasadami montażu warstwowego.

Termomodernizacja - Okna
(fot. Rehau)
Okna w domach energooszczędnych powinny charakteryzować się jak najlepszym współczynnikiem przenikania ciepła Uw<1 W/(m2•K) (zalecane nawet Uw<0,8 W/(m2•K). Natomiast drzwi powinny mieć współczynnik przenikania ciepła Ud≤1,8 W/(m2•K). Często producenci okien podają wartość współczynnika, oddzielnie dla szyby i dla całego okna. Dlatego, kupując okna, należy brać pod uwagę wartość współczynnika przenikania całego okna, jest on dużo wyższy, niż samych szyb.

 

Koszt wymiany okna o powierzchni 1 m2 jest kilkakrotnie wyższy, niż ocieplenia takiej samej powierzchni ściany. Dla zredukowania nadmiernych strat ciepła w domach z dużymi przeszkleniami warto zatem przeanalizować, które mogą być nieotwierane. Takie okna są nie tylko tańsze, ale mają też lepszą ciepłochronność. Sprawdzają się nie tylko na parterze, ale także wszędzie tam, gdzie jest do nich dostęp od zewnątrz (np. z balkonu czy tarasu), umożliwiający mycie i konserwację.

 

Straty ciepła przez okna można również znacząco zmniejszyć, montując rolety zewnętrzne; przy okazji poprawimy poczucie bezpieczeństwa w domu oraz ochronę przed nadmiernym nasłonecznieniem w okresie letnim. Rolety zewnętrzne zamykane na noc mogą zmniejszyć straty ciepła przez okna nawet o 30%, warto więc zamontować je na wszystkich oknach, pod warunkiem, że będą rzeczywiście co wieczór zamykane. Aby tak było, pomocne jest sterowanie elektryczne ich zamykaniem i otwieraniem, a to wiąże się z dodatkowymi kosztami (co najmniej 500 zł w przeliczeniu na jedno okno).

Arkadiusz Węglarz

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 10/2012

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny