Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 10/2012
Wentylacja, klimatyzacja, GWC
Podstawowy warunek to odpowiednio duża wymiana powietrza w domu. Jednak nie zawsze to wystarcza. Powietrze powinno mieć jeszcze odpowiednią jakość, choćby temperaturę i czystość. A wszyscy chcielibyśmy także aby utrzymanie tych komfortowych warunków nie kosztowało zbyt wiele.

Wentylacja, klimatyzacja, GWC
(fot. Fakro)
Wentylacja to wymiana powietrza w domu. Jest niezbędna nie tylko dlatego, że oddychając, zużywamy zawarty w powietrzu tlen. Do wnętrz w naszym otoczeniu trafia też nieustannie wiele substancji, które trzeba usunąć. To przede wszystkim para wodna, którą wydzielamy my sami (wraz z oddechem i przez skórę), ale duże jej ilości powstają także przy gotowaniu, korzystaniu z prysznica itd. Jednak również sprzęty znajdujące się we wnętrzach (np. meble) i materiały, z których wykonano dom wydzielają różne substancje, które w wyższych stężeniach, gdy pomieszczenia nie są odpowiednio wentylowane, mogą nam szkodzić.

 

Efekt nieskutecznej wentylacji to nie tylko dobrze wszystkim znane uczucie duszności i zaduch. U domowników może pojawić się także wiele objawów, których związku z wentylacją się nie domyślimy – uczucie ciągłego zmęczenia, bóle głowy, podrażnienie spojówek i skóry. „Poszkodowany” będzie też sam budynek – dojdzie do trwałego zawilgocenia jego konstrukcji, co prowadzi do rozwoju grzybów pleśniowych.

Gdzie dostarczyć, skąd usunąć?

Instalacje wentylacyjne zwykle projektuje się tak, by powietrze było do jednych pomieszczeń dostarczane, a z innych tylko usuwane. Zapewniając swobodny przepływ pomiędzy nimi, uzyskujemy wymianę powietrza w całym domu. Polskie przepisy budowlane określają minimalną ilość powietrza, która musi być usuwana z niektórych pomieszczeń:

 

- z kuchni z kuchenką:
– gazową – 70 m3/h;
– elektryczną – 50 m3/h;
- z łazienki – 50 m3/h;
- z oddzielnego WC – 30 m3/h;
- z pomieszczeń pomocniczych bez okna (garderoba, spiżarnia itp.) – 15 m3/h;
- z pokoi mieszkalnych, które oddzielają od kuchni lub łazienki więcej niż dwie pary drzwi (albo znajdują się na innej kondygnacji) – 30 m3/h.

 

Oczywiście taka sama ilość świeżego powietrza musi w tym czasie napływać do pozostałych pomieszczeń (sypialni, salonu itp.). W typowym domu jednorodzinnym daje to w sumie około 200 m3/h. W godzinach nocnych przepisy pozwalają zmniejszyć intensywność wentylacji, jednak nie więcej niż o 40%. Zaleca się także montaż w kuchniach i łazienkach urządzeń (wentylatorów wyciągowych), pozwalających okresowo zwiększyć strumień usuwanego powietrza do co najmniej 120 m3/h.

 

Jarosław Antkiewicz

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 10/2012

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny