Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 10/2012

Wentylacja, klimatyzacja, GWC

Podstawowy warunek to odpowiednio duża wymiana powietrza w domu. Jednak nie zawsze to wystarcza. Powietrze powinno mieć jeszcze odpowiednią jakość, choćby temperaturę i czystość. A wszyscy chcielibyśmy także aby utrzymanie tych komfortowych warunków nie kosztowało zbyt wiele.

Wentylacja, klimatyzacja, GWC
(fot. Fakro)
Wentylacja to wymiana powietrza w domu. Jest niezbędna nie tylko dlatego, że oddychając, zużywamy zawarty w powietrzu tlen. Do wnętrz w naszym otoczeniu trafia też nieustannie wiele substancji, które trzeba usunąć. To przede wszystkim para wodna, którą wydzielamy my sami (wraz z oddechem i przez skórę), ale duże jej ilości powstają także przy gotowaniu, korzystaniu z prysznica itd. Jednak również sprzęty znajdujące się we wnętrzach (np. meble) i materiały, z których wykonano dom wydzielają różne substancje, które w wyższych stężeniach, gdy pomieszczenia nie są odpowiednio wentylowane, mogą nam szkodzić.

 

Efekt nieskutecznej wentylacji to nie tylko dobrze wszystkim znane uczucie duszności i zaduch. U domowników może pojawić się także wiele objawów, których związku z wentylacją się nie domyślimy – uczucie ciągłego zmęczenia, bóle głowy, podrażnienie spojówek i skóry. „Poszkodowany” będzie też sam budynek – dojdzie do trwałego zawilgocenia jego konstrukcji, co prowadzi do rozwoju grzybów pleśniowych.

Gdzie dostarczyć, skąd usunąć?

Instalacje wentylacyjne zwykle projektuje się tak, by powietrze było do jednych pomieszczeń dostarczane, a z innych tylko usuwane. Zapewniając swobodny przepływ pomiędzy nimi, uzyskujemy wymianę powietrza w całym domu. Polskie przepisy budowlane określają minimalną ilość powietrza, która musi być usuwana z niektórych pomieszczeń:

 

- z kuchni z kuchenką:
– gazową – 70 m3/h;
– elektryczną – 50 m3/h;
- z łazienki – 50 m3/h;
- z oddzielnego WC – 30 m3/h;
- z pomieszczeń pomocniczych bez okna (garderoba, spiżarnia itp.) – 15 m3/h;
- z pokoi mieszkalnych, które oddzielają od kuchni lub łazienki więcej niż dwie pary drzwi (albo znajdują się na innej kondygnacji) – 30 m3/h.

 

Oczywiście taka sama ilość świeżego powietrza musi w tym czasie napływać do pozostałych pomieszczeń (sypialni, salonu itp.). W typowym domu jednorodzinnym daje to w sumie około 200 m3/h. W godzinach nocnych przepisy pozwalają zmniejszyć intensywność wentylacji, jednak nie więcej niż o 40%. Zaleca się także montaż w kuchniach i łazienkach urządzeń (wentylatorów wyciągowych), pozwalających okresowo zwiększyć strumień usuwanego powietrza do co najmniej 120 m3/h.

 

Jarosław Antkiewicz

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 10/2012

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!