Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 10/2012

Grzejniki i podłogówka

Grzejniki wodne, nazywane kaloryferami, są najczęściej instalowanym przekaźnikiem ciepła w systemach centralnego ogrzewania. Nie są to jednak jedyne dostępne urządzenia grzewcze. W niektórych przypadkach korzystniejszym rozwiązaniem jest montaż indywidualnych dla każdego pomieszczenia źródeł ciepła. Coraz popularniejsze jest ogrzewanie płaszczyznowe, doskonale współpracujące z niskotemperaturową instalacją grzewczą, zasilaną przez pompę ciepła lub kotły kondensacyjne.

Dobór mocy

Grzejniki i podłogówka
(fot. Bursa)

Urządzenia grzewcze zamontowane w poszczególnych pomieszczeniach powinny zapewniać równoważenie strat ciepła uciekającego przez ściany, okna, sufit, podłogę oraz na skutek wentylacji. Oczywiście straty te są bardzo różne, bo zależą od temperatury na zewnątrz. Przy doborze mocy grzewczej pod uwagę bierze się najniższą spodziewaną temperaturę zewnętrzną. Rzeczywisty bilans cieplny może jednak znacznie odbiegać od założeń, gdyż trudno przewidzieć wszystkie czynniki - zarówno straty, jak i zyski cieplne dla danego pomieszczenia.

W praktyce dla większości pomieszczeń spełniających aktualne normy ciepłochronności zakłada się, że jednostkowa moc grzewcza powinna wynosić 50-70 W/ m2 powierzchni. Znając powierzchnię pomieszczeń można wiec łatwo oszacować niezbędną moc grzewczą. W przypadku grzejników pracujących w instalacji centralnego ogrzewania trzeba uwzględnić również parametry pracy instalacji - przyjętą temperaturę wody na zasilaniu i powrocie. Ich moc nominalna podawana jest dla konkretnych warunków - najczęściej dla następujących parametrów temperaturowych: 75°C na zasilaniu, 65 st. C na powrocie, 20 st. C w pomieszczeniach. Przy innych parametrach koryguje się wielkość grzejnika na podstawie tabel przeliczeniowych, opracowanych przez producenta.

Grzejniki wodne

Mogą współpracować z różnego typu kotłami gazowymi, olejowymi i na paliwa stałe, które dostarczają energię cieplną za pośrednictwem krążącej w obiegu wody. Ilość oddawanego ciepła zależy od średniej temperatury powierzchni grzejnej oraz od temperatury w pomieszczeniu – gdy wzrasta różnica między nimi, zwiększa się moc grzewcza. Sterowanie mocą grzejników odbywa się bądź poprzez regulację temperatury wody zasilającej, bądź przez zmianę intensywności przepływu czynnika grzewczego przez grzejnik – przy zmniejszeniu przepływu, maleje średnia temperatura powierzchni grzejnika, a więc spada jego moc. Urządzeniem sterującym przepływem wody przez grzejnik jest zawór z głowicą termostatyczną, reagujący na zmiany temperatury pomieszczenia. Obecnie zawory termostatyczne stanowią standardowe wyposażenie grzejników wodnych, jako element wbudowany lub montowany na doprowadzeniu wody do grzejnika.

 

Redakcja BudujemyDom

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 10/2012

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!