Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 10/2012
Kotły c.o.
Wydatki związane z ogrzewaniem zajmują jedną z pierwszych pozycji w kosztach utrzymania domu. Największy wpływ na ich wysokość ma rodzaj źródła energii (w przypadku odmiennych źródeł, koszty jednostkowe pozyskanego ciepła mogą różnić się nawet o 500%). Jednak wykorzystanie najtańszych źródeł wiąże się bądź z wysokimi nakładami inwestycyjnymi, bądź z uciążliwą obsługą i mniejszym komfortem w pomieszczeniach. Dobór optymalnego ogrzewania wymaga uwzględnienia dostępności poszczególnych nośników energii oraz możliwości dostosowania danej instalacji do konkretnego budynku.

Rodzaje paliw

Kotły c.o.
(fot. Bosch (Junkers))
Gaz i prąd

 

Wybór paliwa do ogrzewania domu zależy przede wszystkim od dostępności sieciowych nośników energii. Przy możliwości doprowadzenia gazu, z reguły wybieramy ogrzewanie gazowe, jako stosunkowo tanie i bardzo komfortowe. Na ogrzewanie prądem decydujemy się głównie w bardzo energooszczędnych domach, o niewielkiej powierzchni, korzystając głównie z tańszej taryfy elektroenergetycznej (co wymaga dużej zdolności domu i urządzeń grzewczych do akumulacji ciepła). Ani ogrzewanie gazowe, ani elektryczne nie wymaga zapewnienia oddzielnych pomieszczeń do instalacji kotła (w przypadku gazu, pomieszczenie musi mieć tylko zapewnioną wentylację i odprowadzenie spalin na zewnątrz). Kocioł na gaz płynny można montować na takich samych zasadach, jak na gaz ziemny (z wyjątkiem pomieszczeń poniżej poziomu gruntu), jednak do zasilania niezbędny jest zbiornik zewnętrzny – naziemny lub podziemny – który z reguły dzierżawi się od dostawcy gazu.

 

Olej opałowy

 

Wykorzystanie do ogrzewania oleju opałowego wymaga wydzielenia pomieszczenia na kocioł i zbiornik, choć ten ostatni można też umieścić jako podziemny – na zewnątrz domu. Zbiornik wewnętrzny musi mieć konstrukcję dwuścienną. W przeciwnym razie trzeba ustawić go w tzw. wannie, zatrzymującej ewentualne przecieki w przypadku rozszczelnienia.

 

Paliwa stałe

 

Praktycznie wszystkie kotły na paliwa stałe (o mocy powyżej 10 kW) powinny być ustawiane w oddzielnej kotłowni. Trzeba też prze widzieć miejsce na składowanie opału – szczególnie magazynowanie drewna wymaga zapewnienia sporej powierzchni.

 

Cezary Jankowski

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 10/2012

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny