Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 10/2012

Systemy rynnowe

W ogólnych kosztach pokrycia dachu orynnowanie jest stosunkowo małym wydatkiem. Jednak znacząco wpływa na ochronę elewacji, a nawet głębszych warstw ścian zewnętrznych przed zawilgoceniem. Jeśli źle odprowadzimy deszczówkę z dachu, może ona zagrozić również fundamentom budynku. Zanim podejmiemy decyzję o wyborze konkretnego systemu – materiału, kształtu i koloru rynien warto dowiedzieć się jak z tym dylematem poradzili sobie inni właściciele domów.

Kolor rynien powinien być dobrany do pokrycia dachowego, nie do elewacji
Kolor rynien powinien być dobrany do pokrycia dachowego, nie do elewacji
(fot. Galeco)
Orynnowanie to nie tylko rynny ułożone w poziomie na krawędziach dachu, tarasów, balkonów oraz pionowe rury spustowe, montowane zwykle w narożnikach budynku. To również szereg innych elementów tworzących kompleksowy system orynnowania. Należą do nich na przykład: złączki, uchwyty, denka, narożniki, leje odpływowe. Oprócz elementów podstawowych w orynnowaniu stosuje się akcesoria dodatkowe, takie jak siatki i koszyczki chroniące rynny i rury spustowe przed wpadaniem do nich zanieczyszczeń oraz akcesoria do zbierania deszczówki – łapacze wody, filtry z siateczkami itp.

 

Niezwykle ważne jest, by wszystkie elementy orynnowania należały do jednego systemu i pochodziły od jednego producenta. Wtedy na pewno będą do siebie pasować, a w przyszłości łatwo można je będzie wymienić. Najczęściej stosowane w budownictwie jednorodzinnym systemy z nieplastyfikowanego PVC oraz ze stali powlekanej cechuje przystępna cena, prosty montaż, bogata gama kolorów i kształtów (oprócz tradycyjnych półokrągłych, produkuje się systemy eliptyczne, prostokątne, trapezowe).

DOBÓR PARAMETRÓW RYNIEN I RUR SPUSTOWYCH

Przekrój i długość rynien oraz ilość i lokalizacja rur spustowych muszą być prawidłowo dobrane do wielkości i kształtu dachu. Najważniejsze wytyczne, dotyczące parametrów orynnowania, zazwyczaj znajdują się w projekcie budynku. Jeśli zamierzamy coś zmienić, bezwzględnie konieczna jest konsultacja ze specjalistą w tej dziedzinie. Chodzi nie tylko o prawidłowe obliczenie przekrojów orynnowania, ale równocześnie o perfekcyjne dobranie elementów dodatkowych. Im większy i bardziej skomplikowany jest dach (im więcej ma połaci, załamań i lukarn), tym więcej trzeba ułożyć rynien i rur spustowych oraz zużyć dodatkowych elementów.

 

Lilianna Jampolska

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 10/2012

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!