Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 10/2012
Termomodernizacja - Przegrody, ogrzewanie, izolacja
Termomodernizacja to kompleksowe działanie, mające na celu zmniejszenie zużycia energii cieplnej przez budynek. Polega na wykonaniu: ocieplenia wszystkich przegród zewnętrznych budynku, wymianie okien, modernizacji systemu grzewczego i wentylacyjnego, ograniczeniu zużycia ciepła na przygotowanie ciepłej wody, ewentualnie wyposażenie domu w klimatyzację. Wymienionych usprawnień nie można przeprowadzić w przypadkowej kolejności, np. najpierw wymienić kocioł, a potem okna i ocieplić ściany, gdyż po ociepleniu ścian i wymianie okien zmniejszy się zapotrzebowanie na ciepło całego budynku i będzie potrzebny kocioł o mniejszej mocy. Jeśli nie można zrealizować termomodernizacji kompleksowo, najpierw należy wykonać te prace, które zmniejszą zapotrzebowanie na ciepło, a dopiero później usprawnić źródło ciepła i instalacje.

Wykonanie badania kamerą termowizyjną może stanowić ważny element audytu energetycznego budynku. Na zdjęciach widać wszystkie mostki cieplne, czyli miejsca, przez które ucieka najwięcej ciepła
Wykonanie badania kamerą termowizyjną może stanowić ważny element audytu energetycznego budynku. Na zdjęciach widać wszystkie mostki cieplne, czyli miejsca, przez które ucieka najwięcej ciepła
(fot. Xella)
Zanim zgłębimy obszerny temat termomodernizacji, zastanówmy się, czy każdy budynek w Polsce można zmodernizować do poziomu budynku energooszczędnego (o końcowym zapotrzebowaniu na ciepło na poziomie mniejszym niż 50 kWh/m2 w roku)? Z punktu widzenia technicznego odpowiedź jest jednoznaczna – tak, ale nie zawsze jest to możliwe z punktu widzenia prawa (np. budynki zabytkowe), albo uzasadnione ekonomicznie. Jak więc stwierdzić, czy nasz dom nadaje się do termomodernizacji do poziomu domu energooszczędnego, a może nawet pasywnego? Najlepiej zasięgnąć rady specjalisty, a w tym przypadku audytora energetycznego. Usługa takiego specjalisty, polegająca na wykonaniu audytu energetycznego budynku, kosztuje dla typowego domu jednorodzinnego około 1000 zł.

Audyt energetyczny

Audyt energetyczny jest to opracowanie, określające zakres i parametry techniczne oraz ekonomiczne termomodernizacji, ze wskazaniem rozwiązania optymalnego, w szczególności z punktu widzenia kosztów realizacji tego przedsięwzięcia oraz oszczędności energii. Audyt przede wszystkim stanowi założenia do projektu budowlanego dotyczącego termomodernizacji, może być również podstawą do uzyskania prawa do premii termomodernizacyjnej, w ramach ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów.

 

Jak znaleźć audytora energetycznego? W myśl obowiązujących przepisów, audyt energetyczny może wykonać każdy. Jego metodologia opisana jest w odpowiednim Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury, ale ze względu na złożoność procesu i wymaganą praktykę, należy skorzystać z usług profesjonalisty, czyli audytora energetycznego. Wielu audytorów ogłasza się w Internecie lub prasie. Istnieją instytucje, takie jak Krajowa Agencja Poszanowania Energii lub Zrzeszenie Audytorów Energetycznych, które prowadzą listy autoryzowanych przez siebie audytorów. Aby uzyskać autoryzację i znaleźć się na liście, audytor musi spełnić pewne wymagania (np. zdać egzamin lub wykonać poprawnie określoną liczbę audytów). Zatrudnienie audytora z listy KAPE lub ZAE daje duże prawdopodobieństwo, że wykonana on swoją pracę w sposób uczciwy i profesjonalny. Listy te można znaleźć na stronach www. kape.gov.pl i www.zae.org.pl.

 

dr inż. Arkadiusz Węglarz

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 10/2012

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny