Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2012
Ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe przez ostatnie lata bardzo się upowszechniło. Wiele osób je ma, ale nie wszyscy są z niego zadowoleni. Jednak najczęściej kłopoty nie wynikają z wad samej „podłogówki” jako systemu, ale z niewłaściwej obsługi albo błędów popełnionych przez projektanta lub wykonawcę. Przede wszystkim trzeba zrozumieć, że ogrzewanie podłogowe działa inaczej niż tradycyjne grzejnikowe.

Ogrzewanie wodne

Ogrzewanie podłogowe
(fot. Ensto Pol)

W ogrzewaniu wodnym ciepła woda przepływa przez rury zatopione w wylewce podłogowej (jastrychu) grubości 6,5–10 cm. Średnica samych rur jest niewielka – do 25 mm, ale jastrych powyżej nich powinien mieć co najmniej 4 cm grubości, inaczej będzie pękać. Produkowane są też specjalne wylewki o zwiększonej wytrzymałości, które mogą być cieńsze o 1–1,5 cm. Wylewkę można też wzmocnić zbrojeniem z siatki stalowej. Różnica grubości wydaje się niewielka, ale szczególnie w remontowanych domach może być istotna, bo cieńsza wylewka to mniejszy wzrost wysokości podłogi oraz mniejsze obciążenie stropu.

 

W remontowanym domu warto rozważyć zastosowanie systemowych płyt, przystosowanych do pokrycia tzw. suchym jastrychem, czyli płytami włóknowo-cementowymi lub włóknowo-gipsowymi. Płyty systemowe to najczęściej odpowiednio wyprofilowany styropian – w zagłębieniach umieszcza się rurki ogrzewania. To wprawdzie drogie rozwiązanie, ale ma wiele zalet, bo płyty:

  • podnoszą poziom podłogi mniej niż tradycyjna wylewka;
  • poprawiają izolację cieplną pod rurami;
  • bardzo nieznacznie obciążają strop;
  • posadzkę na suchym jastrychu można wykonywać od razu (w przypadku tradycyjnej wylewki trzeba by czekać kilka tygodni).

W ogrzewaniu podłogowym stosuje się rury:

  • z tworzyw sztucznych z warstwą antydyfuzyjną, także wykonaną ze specjalnego tworzywa;
  • wielowarstwowe ze wzmocnionych odmian polietylenu (PEX, PE-RT) z płaszczem z folii aluminiowej, pełniącym funkcję bariery antydyfuzyjnej oraz zmniejszającym rozszerzalność temperaturową rur;
  • miedziane z płaszczem z tworzywa sztucznego. Tworzywo to warstwa zabezpieczająca, bo miedź szybko koroduje, mając kontakt z betonem.

Najlepsze parametry – bardzo dobrą przewodność cieplną, całkowitą odporność na przenikanie tlenu, dużą wytrzymałość i trwałość mają rury miedziane. Jednak są bardzo drogie. Dlatego najrozsądniejszym wyborem są obecnie rury wielowarstwowe, które mają dobre parametry, a kosztują praktycznie tyle samo co zwykłe rury z tworzyw.

 

Jarosław Antkiewicz

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 5/2012

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA