Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2012
Blachy dachowe
Pokrycia dachowe z blachy wykonuje się od setek lat. Są lekkie, szczelne, niepalne i wciąż udoskonalane. Wybór jest spory: blacha może być płaska lub profilowana, w niemal dowolnym kolorze. Zróżnicowana jest jej cena – zależy od materiału, z jakiego wykonano pokrycie oraz od sposobu jego wykończenia.

Blachodachówka

Blachy dachowe
(fot. Balex Metal)
Jest to blacha z przetłoczeniami imitującymi ułożone dachówki. Prawie zawsze wykonuje się ją z ocynkowanej blachy stalowej pokrytej powłokami ochronnymi. Jest popularnym, niedrogim, trwałym (trwałość oceniana na ok. pół wieku) i jednym z najlżejszych materiałów dekarskich. Nie wymaga więc zastosowania ciężkiej konstrukcji więźby, co wiąże się z oszczędnością i ma istotne znaczenie w przypadku renowacji dachu – przy wymianie pokrycia więźba nie będzie wymagała wzmocnienia.

 

Blachodachówka sprzedawana jest w arkuszach o szerokości ok. 1 m i długości do 7 m. Długie arkusze (ponad 4 m) są wiotkie i mogą łatwo uszkodzić się w czasie transportu, jednak ich zaletą jest brak łączeń. Pamiętajmy, że sztywność arkusza blachodachówki zależy też od głębokości przetłoczeń – im większe, tym blacha sztywniejsza. Jednak w ostatnich latach wśród producentów wyraźna jest tendencja do spłycania przetłoczeń (płytkie przetłoczenia to mniejsze zużycie stali).

 

Blachodachówka nadaje się na niemal wszystkie rodzaje dachów stromych – o nachyleniu ponad 15°. Jeśli pod pokryciem ułożone jest sztywne poszycie z izolacją z papy, blachodachówkę można zastosować nawet na dachu o nachyleniu 10°. Łatwo się ją układa na dużych dachach o nieskomplikowanym kształcie, bez lukarn, bo ogranicza to potrzebę kłopotliwego cięcia i dopasowywania arkuszy.

Blacha płaska

Może być wykonana z każdego metalu stosowanego na pokrycia – od stali powlekanej po miedź. Sprzedawana jest w arkuszach (np. 1 × 2 m) lub w długich zwojach, które tnie się tak, by pokrywały połać dachu od kalenicy po okap.

 

Blachy płaskie nadają się do krycia zarówno prostych, jak i skomplikowanych dachów. Ilość odpadów jest niewielka, bo odcięte fragmenty arkuszy można wykorzystać w innych miejscach. Dach pod to pokrycie powinien mieć nachylenie większe niż 6° i musi mieć sztywne poszycie.

 

Małgorzata Kolmus

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 5/2012

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA