Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2012
Centralny odkurzacz
Dziś trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez systemu centralnego odkurzania. Instalacja taka, choć do tanich nie należy, pozwala dyskretnie wyeliminować z pomieszczeń nawet najdrobniejsze zanieczyszczenia, co ma znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy w domu mieszkają alergicy. Aby jednak system działał efektywnie, należy właściwie dobrać poszczególne jego elementy i nie popełnić błędów montażowych.

bd5_12odku_250
(fot. Cyclovac)
Największe zalety systemu centralnego odkurzania, w porównaniu z odkurzaczem tradycyjnym, to bezgłośna praca, możliwość usuwania z pomieszczeń najdrobniejszych cząsteczek kurzu, szybkość i wygoda użytkowania, uniwersalność – odkurzacza centralnego można używać również do sprzątania kotłowni, tarasu, garażu, samochodu, a nawet rozlanej wody czy popiołu z kominka (po podłączeniu separatora).

 

Serce systemu stanowi, umieszczona najczęściej w garażu, jednostka centralna, składająca się z silnika wytwarzającego w instalacji podciśnienie i pojemnika, do którego zasysane są zanieczyszczenia. Od jednostki centralnej odchodzi system rozmieszczonych pod tynkiem i podłogą rur, z gniazdami ssącymi i automatycznymi szufelkami. Po podłączeniu do jednego z gniazd elastycznego węża, zakończonego szczotką lub specjalną nasadką, silnik w jednostce centralnej zaczyna pracować i można zacząć odkurzanie. Oczywiście, powyższy opis jest dość ogólny, a dostępne na rynku systemy często bywają znacznie bardziej skomplikowane, różnią się sposobem filtrowania zanieczyszczeń, mocą i rodzajem sterowania. Pomimo to, zasada ich działania jest podobna.

Projektowanie i montaż systemu

Decyzję o rozmieszczeniu w budynku systemu centralnego odkurzania najlepiej jest podejmować już na etapie projektowania domu. Wówczas będziemy mogli zawczasu uwzględnić najodpowiedniejsze miejsce dla jednostki centralnej, najkorzystniej rozmieścić gniazda ssące i bezkolizyjnie poprowadzić przewody.

 

Wykonanie systemu w nowo budowanym domu najlepiej jest podzielić na dwa etapy. Pierwszy etap rozpoczynamy, gdy dom jest jeszcze w stanie surowym, przed wykonaniem wylewek i ułożeniem na ścianach tynków. Obejmuje on wyznaczenie miejsc, w których znajdą się gniazda ssące i szufelki, ułożenie rur oraz wyprowadzenie na zewnątrz wyrzutni powietrza. W drugim etapie wystarczy założyć na ściany gniazda, zainstalować automatyczne szufelki oraz kupić i zamontować wybraną wcześniej jednostkę centralną.

 

Tomasz Wojciuk

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 5/2012

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny