Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2012
Centralny odkurzacz
Dziś trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez systemu centralnego odkurzania. Instalacja taka, choć do tanich nie należy, pozwala dyskretnie wyeliminować z pomieszczeń nawet najdrobniejsze zanieczyszczenia, co ma znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy w domu mieszkają alergicy. Aby jednak system działał efektywnie, należy właściwie dobrać poszczególne jego elementy i nie popełnić błędów montażowych.

bd5_12odku_250
(fot. Cyclovac)
Największe zalety systemu centralnego odkurzania, w porównaniu z odkurzaczem tradycyjnym, to bezgłośna praca, możliwość usuwania z pomieszczeń najdrobniejszych cząsteczek kurzu, szybkość i wygoda użytkowania, uniwersalność – odkurzacza centralnego można używać również do sprzątania kotłowni, tarasu, garażu, samochodu, a nawet rozlanej wody czy popiołu z kominka (po podłączeniu separatora).

 

Serce systemu stanowi, umieszczona najczęściej w garażu, jednostka centralna, składająca się z silnika wytwarzającego w instalacji podciśnienie i pojemnika, do którego zasysane są zanieczyszczenia. Od jednostki centralnej odchodzi system rozmieszczonych pod tynkiem i podłogą rur, z gniazdami ssącymi i automatycznymi szufelkami. Po podłączeniu do jednego z gniazd elastycznego węża, zakończonego szczotką lub specjalną nasadką, silnik w jednostce centralnej zaczyna pracować i można zacząć odkurzanie. Oczywiście, powyższy opis jest dość ogólny, a dostępne na rynku systemy często bywają znacznie bardziej skomplikowane, różnią się sposobem filtrowania zanieczyszczeń, mocą i rodzajem sterowania. Pomimo to, zasada ich działania jest podobna.

Projektowanie i montaż systemu

Decyzję o rozmieszczeniu w budynku systemu centralnego odkurzania najlepiej jest podejmować już na etapie projektowania domu. Wówczas będziemy mogli zawczasu uwzględnić najodpowiedniejsze miejsce dla jednostki centralnej, najkorzystniej rozmieścić gniazda ssące i bezkolizyjnie poprowadzić przewody.

 

Wykonanie systemu w nowo budowanym domu najlepiej jest podzielić na dwa etapy. Pierwszy etap rozpoczynamy, gdy dom jest jeszcze w stanie surowym, przed wykonaniem wylewek i ułożeniem na ścianach tynków. Obejmuje on wyznaczenie miejsc, w których znajdą się gniazda ssące i szufelki, ułożenie rur oraz wyprowadzenie na zewnątrz wyrzutni powietrza. W drugim etapie wystarczy założyć na ściany gniazda, zainstalować automatyczne szufelki oraz kupić i zamontować wybraną wcześniej jednostkę centralną.

 

Tomasz Wojciuk

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 5/2012

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA