Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2012
Centralny odkurzacz
Dziś trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez systemu centralnego odkurzania. Instalacja taka, choć do tanich nie należy, pozwala dyskretnie wyeliminować z pomieszczeń nawet najdrobniejsze zanieczyszczenia, co ma znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy w domu mieszkają alergicy. Aby jednak system działał efektywnie, należy właściwie dobrać poszczególne jego elementy i nie popełnić błędów montażowych.

bd5_12odku_250
(fot. Cyclovac)
Największe zalety systemu centralnego odkurzania, w porównaniu z odkurzaczem tradycyjnym, to bezgłośna praca, możliwość usuwania z pomieszczeń najdrobniejszych cząsteczek kurzu, szybkość i wygoda użytkowania, uniwersalność – odkurzacza centralnego można używać również do sprzątania kotłowni, tarasu, garażu, samochodu, a nawet rozlanej wody czy popiołu z kominka (po podłączeniu separatora).

 

Serce systemu stanowi, umieszczona najczęściej w garażu, jednostka centralna, składająca się z silnika wytwarzającego w instalacji podciśnienie i pojemnika, do którego zasysane są zanieczyszczenia. Od jednostki centralnej odchodzi system rozmieszczonych pod tynkiem i podłogą rur, z gniazdami ssącymi i automatycznymi szufelkami. Po podłączeniu do jednego z gniazd elastycznego węża, zakończonego szczotką lub specjalną nasadką, silnik w jednostce centralnej zaczyna pracować i można zacząć odkurzanie. Oczywiście, powyższy opis jest dość ogólny, a dostępne na rynku systemy często bywają znacznie bardziej skomplikowane, różnią się sposobem filtrowania zanieczyszczeń, mocą i rodzajem sterowania. Pomimo to, zasada ich działania jest podobna.

Projektowanie i montaż systemu

Decyzję o rozmieszczeniu w budynku systemu centralnego odkurzania najlepiej jest podejmować już na etapie projektowania domu. Wówczas będziemy mogli zawczasu uwzględnić najodpowiedniejsze miejsce dla jednostki centralnej, najkorzystniej rozmieścić gniazda ssące i bezkolizyjnie poprowadzić przewody.

 

Wykonanie systemu w nowo budowanym domu najlepiej jest podzielić na dwa etapy. Pierwszy etap rozpoczynamy, gdy dom jest jeszcze w stanie surowym, przed wykonaniem wylewek i ułożeniem na ścianach tynków. Obejmuje on wyznaczenie miejsc, w których znajdą się gniazda ssące i szufelki, ułożenie rur oraz wyprowadzenie na zewnątrz wyrzutni powietrza. W drugim etapie wystarczy założyć na ściany gniazda, zainstalować automatyczne szufelki oraz kupić i zamontować wybraną wcześniej jednostkę centralną.

 

Tomasz Wojciuk

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 5/2012

Pozostałe artykuły
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny