Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2012
Zdaniem architekta - Wybór projektu typowego
W artykule w poprzednim numerze BD starałem się omówić pracę z projektantami. W przypadku wykonywania koncepcji i projektu na indywidualne zamówienie jest to logiczny kolejny krok po zakupie działki. Sporządzenie koncepcji odpowiadającej naszym oczekiwaniom i możliwościom jest wtedy zadaniem architekta. Co jednak się zmieni, jeśli zdecydujemy się na zakup „projektu katalogowego”?

W takim przypadku logiczna kolejność zostaje odrobinę „postawiona na głowie” – co zresztą może mieć wiele dobrych stron. Wybieramy bowiem tak naprawdę nie tyle spośród koncepcji architektonicznych, ile wręcz spośród opracowań będących niemal gotową częścią architektoniczno–konstrukcyjną i instalacyjną projektu budowlanego (a czasem wręcz budowlano-wykonawczego, po opis różnic odsyłam do tekstu „Praca z projektantami” w BD nr 3/2012).

 

Wszystko jest więc kwestią właściwego wykorzystania zalet i sprytnego ominięcia wad takiego rozwiązania. Aby to się udało – warto zdać sobie sprawę z faktu, że tzw. projekty typowe w ciągu lat funkcjonowania na polskim rynku budowlanym obrosły ogromną ilością mitów i mało który z przyszłych inwestorów tak naprawdę wie, jak takie wydawnictwo wybrać i co z nim potem zrobić, aby efekt spełnił jego oczekiwania.

Mity

Na początek przyjrzyjmy się najpopularniejszym mitom dotyczącym projektów typowych, pokutującym w masowej świadomości:

 

Projekt katalogowy jest tani. Może być (i często jest) tańszy od projektu opracowywanego na indywidualne zamówienie, ale tylko po spełnieniu kilku warunków, omawianych w dalszej części tego artykułu.

 

Niższa cena ma również swoje przyczyny i decydując się na projekt z katalogu, trzeba być świadomym, że konsekwencją takiego wyboru będzie cały szereg większych lub mniejszych kompromisów.

 

W projektach katalogowych jest mnóstwo błędów. Charakterystyczne zdanie pojawiające się na wszystkich forach internetowych poświęconych budowaniu.

 

Najczęściej jednak później okazuje się, że większość tych błędów wynika z niewiedzy kupującego. Na przykład: „W projekcie nie ma zestawienia stali”. Nie ma, bo to jest projekt budowlany. Zestawienie stali jest elementem projektu wykonawczego, który jednak kosztuje znacznie więcej i raczej nie jest sprzedawany jako typowy. Mimo to, dość często zawiera jednak pewne elementy dodatkowe, takie jak zestawienie stolarki czy drewna konstrukcyjnego – jest to jednak dobra wola sprzedawcy i chęć uatrakcyjnienia oferty, nie obowiązek.

 

Kolejny powód, dla którego często podważana jest jakość projektu katalogowego, to sytuacja, w której wykonawca, stryjek czy też sąsiad z góry „wiedział lepiej” – a później okazało się, że na przykład jedna decyzja podjęta przy wykonywaniu fundamentów ma konsekwencje w zmianach w konstrukcji więźby dachowej – i niewielkie uproszczenie „na dole” powoduje znaczne utrudnienie i wzrost kosztów „na górze”.

 

dr inż. architekt Piotr Kmiecik

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 5/2012

Pozostałe artykuły
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny