Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2012
Zdaniem architekta - Wybór projektu typowego
W artykule w poprzednim numerze BD starałem się omówić pracę z projektantami. W przypadku wykonywania koncepcji i projektu na indywidualne zamówienie jest to logiczny kolejny krok po zakupie działki. Sporządzenie koncepcji odpowiadającej naszym oczekiwaniom i możliwościom jest wtedy zadaniem architekta. Co jednak się zmieni, jeśli zdecydujemy się na zakup „projektu katalogowego”?

W takim przypadku logiczna kolejność zostaje odrobinę „postawiona na głowie” – co zresztą może mieć wiele dobrych stron. Wybieramy bowiem tak naprawdę nie tyle spośród koncepcji architektonicznych, ile wręcz spośród opracowań będących niemal gotową częścią architektoniczno–konstrukcyjną i instalacyjną projektu budowlanego (a czasem wręcz budowlano-wykonawczego, po opis różnic odsyłam do tekstu „Praca z projektantami” w BD nr 3/2012).

 

Wszystko jest więc kwestią właściwego wykorzystania zalet i sprytnego ominięcia wad takiego rozwiązania. Aby to się udało – warto zdać sobie sprawę z faktu, że tzw. projekty typowe w ciągu lat funkcjonowania na polskim rynku budowlanym obrosły ogromną ilością mitów i mało który z przyszłych inwestorów tak naprawdę wie, jak takie wydawnictwo wybrać i co z nim potem zrobić, aby efekt spełnił jego oczekiwania.

Mity

Na początek przyjrzyjmy się najpopularniejszym mitom dotyczącym projektów typowych, pokutującym w masowej świadomości:

 

Projekt katalogowy jest tani. Może być (i często jest) tańszy od projektu opracowywanego na indywidualne zamówienie, ale tylko po spełnieniu kilku warunków, omawianych w dalszej części tego artykułu.

 

Niższa cena ma również swoje przyczyny i decydując się na projekt z katalogu, trzeba być świadomym, że konsekwencją takiego wyboru będzie cały szereg większych lub mniejszych kompromisów.

 

W projektach katalogowych jest mnóstwo błędów. Charakterystyczne zdanie pojawiające się na wszystkich forach internetowych poświęconych budowaniu.

 

Najczęściej jednak później okazuje się, że większość tych błędów wynika z niewiedzy kupującego. Na przykład: „W projekcie nie ma zestawienia stali”. Nie ma, bo to jest projekt budowlany. Zestawienie stali jest elementem projektu wykonawczego, który jednak kosztuje znacznie więcej i raczej nie jest sprzedawany jako typowy. Mimo to, dość często zawiera jednak pewne elementy dodatkowe, takie jak zestawienie stolarki czy drewna konstrukcyjnego – jest to jednak dobra wola sprzedawcy i chęć uatrakcyjnienia oferty, nie obowiązek.

 

Kolejny powód, dla którego często podważana jest jakość projektu katalogowego, to sytuacja, w której wykonawca, stryjek czy też sąsiad z góry „wiedział lepiej” – a później okazało się, że na przykład jedna decyzja podjęta przy wykonywaniu fundamentów ma konsekwencje w zmianach w konstrukcji więźby dachowej – i niewielkie uproszczenie „na dole” powoduje znaczne utrudnienie i wzrost kosztów „na górze”.

 

dr inż. architekt Piotr Kmiecik

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 5/2012

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny