Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2012
Hydromasaż
Możliwość zamontowania w pod własnym dachem choćby namiastki spa jest nęcąca dla wielu właścicieli domów. Powszechnie wiadomo, jaki pozytywny wpływ na nasze zdrowie i stan ducha mają kąpiele masujące. Jednak wybór urządzeń z hydromasażem nie jest łatwy. Wanny i kabiny z hydromasażem, oprócz standardowego wyposażenia, mają wachlarz dodatkowych, atrakcyjnych rozwiązań. Jakie funkcje hydromasażu są ważne i jak przygotować do niego instalacje i urządzenia w budynku? Oto ciekawe podpowiedzi użytkowników.

Hydromasaż
(fot. Sanplast)
Każdy z nas wypracowuje własne metody na pozbycie się zmęczenia i stresu. Jednym służy wysiłek fizyczny na siłowni, innym relaksujące kąpiele. Współczesne wanny z hydromasażem łączą zdrowotną i relaksacyjną moc wody i powietrza. Można z nich korzystać pod własnym dachem, bez konieczności udawania się, tak jak dawniej, do łaźni publicznych czy na basen.

ŁAZIENKA I WAŻNE DLA HYDROMASAŻU INSTALACJE

Wystarczy spełnić kilka warunków, by mieć własne domowe minispa. Pierwszym z nich jest powierzchnia łazienki. Nie powinna mieć mniej niż 6–8 m2. Nie chodzi tu o samo zmieszczenie w niej wanny z hydromasażem, lecz bardziej o zapewnienie dobrej wentylacji pomieszczenia oraz o wygodny dostęp do urządzenia w razie ewentualnych napraw (wanny produkowane są zazwyczaj w komplecie z obudową, którą łatwo zdjąć, kiedy potrzeba się dostać do urządzeń pod wanną; jeśli wannę obudowuje się np. kafelkami, trzeba zapewnić odpowiednio duży i łatwo dostępny otwór rewizyjny).

 

Sprawna i efektywna wentylacja jest drugim, bezwzględnie koniecznym parametrem łazienki, w której ma pracować jedno lub dwa urządzenia z hydromasażem. Wynika to z faktu, że ilość wilgoci produkowanej przez takie urządzenia jest nieporównywalnie większa niż w przypadku standardowej wanny lub prysznica.

 

Do użytkowania wanny z hydromasażem potrzebna jest spora ilość ciepłej wody. Właściciele domów z instalacją solarną bez oporu decydują się na jej zakup wiedząc, że przez większą część roku ciepła woda jest prawie darmowa. Nie mają też żadnego problemu z nagromadzeniem stosownej ilości c.w.u., gdyż przy takiej instalacji zasobniki mają pojemność 200–300 l, a nawet więcej. Pojemność zasobnika jest ważna, ponieważ zażywając hydromasażu pod prysznicem, w ciągu 5 minut zużywa się około 100 litrów, natomiast w wannie z hydromasażem od 100 do 450 litrów. Niestety, korzystając z przydomowego szamba trzeba się jednocześnie liczyć ze zwiększonymi kosztami wywozu ścieków. Przy częstym korzystaniu z wanny ścieki wywozi się co 2–3 tygodnie, a aktualny koszt jednorazowego wywozu 10 m3 ścieków wynosi 120–280 zł.

 

Lilianna Jampolska

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 5/2012

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje