Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2012
Hydromasaż
Możliwość zamontowania w pod własnym dachem choćby namiastki spa jest nęcąca dla wielu właścicieli domów. Powszechnie wiadomo, jaki pozytywny wpływ na nasze zdrowie i stan ducha mają kąpiele masujące. Jednak wybór urządzeń z hydromasażem nie jest łatwy. Wanny i kabiny z hydromasażem, oprócz standardowego wyposażenia, mają wachlarz dodatkowych, atrakcyjnych rozwiązań. Jakie funkcje hydromasażu są ważne i jak przygotować do niego instalacje i urządzenia w budynku? Oto ciekawe podpowiedzi użytkowników.

Hydromasaż
(fot. Sanplast)
Każdy z nas wypracowuje własne metody na pozbycie się zmęczenia i stresu. Jednym służy wysiłek fizyczny na siłowni, innym relaksujące kąpiele. Współczesne wanny z hydromasażem łączą zdrowotną i relaksacyjną moc wody i powietrza. Można z nich korzystać pod własnym dachem, bez konieczności udawania się, tak jak dawniej, do łaźni publicznych czy na basen.

ŁAZIENKA I WAŻNE DLA HYDROMASAŻU INSTALACJE

Wystarczy spełnić kilka warunków, by mieć własne domowe minispa. Pierwszym z nich jest powierzchnia łazienki. Nie powinna mieć mniej niż 6–8 m2. Nie chodzi tu o samo zmieszczenie w niej wanny z hydromasażem, lecz bardziej o zapewnienie dobrej wentylacji pomieszczenia oraz o wygodny dostęp do urządzenia w razie ewentualnych napraw (wanny produkowane są zazwyczaj w komplecie z obudową, którą łatwo zdjąć, kiedy potrzeba się dostać do urządzeń pod wanną; jeśli wannę obudowuje się np. kafelkami, trzeba zapewnić odpowiednio duży i łatwo dostępny otwór rewizyjny).

 

Sprawna i efektywna wentylacja jest drugim, bezwzględnie koniecznym parametrem łazienki, w której ma pracować jedno lub dwa urządzenia z hydromasażem. Wynika to z faktu, że ilość wilgoci produkowanej przez takie urządzenia jest nieporównywalnie większa niż w przypadku standardowej wanny lub prysznica.

 

Do użytkowania wanny z hydromasażem potrzebna jest spora ilość ciepłej wody. Właściciele domów z instalacją solarną bez oporu decydują się na jej zakup wiedząc, że przez większą część roku ciepła woda jest prawie darmowa. Nie mają też żadnego problemu z nagromadzeniem stosownej ilości c.w.u., gdyż przy takiej instalacji zasobniki mają pojemność 200–300 l, a nawet więcej. Pojemność zasobnika jest ważna, ponieważ zażywając hydromasażu pod prysznicem, w ciągu 5 minut zużywa się około 100 litrów, natomiast w wannie z hydromasażem od 100 do 450 litrów. Niestety, korzystając z przydomowego szamba trzeba się jednocześnie liczyć ze zwiększonymi kosztami wywozu ścieków. Przy częstym korzystaniu z wanny ścieki wywozi się co 2–3 tygodnie, a aktualny koszt jednorazowego wywozu 10 m3 ścieków wynosi 120–280 zł.

 

Lilianna Jampolska

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 5/2012

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje