Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2012
Dachówki ceramiczne i cementowe
Dachówki ceramiczne i cementowe nieznacznie różnią się własnościami, a sposób ich montażu jest identyczny. Najłatwiej układa się je na dachach o nachyleniu minimum 10° i nie większym niż 45°. Są jednak ciężkim materiałem pokryciowym, który wymaga solidnej konstrukcji nośnej.

Dachówki ceramiczne i cementowe
(fot. Wienerberger)
Zależnie od rodzaju i sposobu układania, pokrycie z dachówek waży 40–90 kg/m2, dlatego nie zawsze można je zastosować podczas remontu lub przebudowy starego domu. Na połaciach o pochyleniu mniejszym niż 20° pod dachówkami niezbędna jest szczelna izolacja z papy na sztywnym poszyciu, natomiast na połaciach nachylonych pod kątem większym niż 45° – każdy element trzeba przymocować.

 

Dachówki dobiera się do kształtu, wielkości i stabilności więźby – zakładkowe (obecnie najczęściej stosowane – specjalne wyprofilowane zamki zapewniają szczelność i stabilne ułożenie), wielkoformatowe sprawdzą się na dużych dachach o nieskomplikowanym kształcie. Jeśli dach ma urozmaicony kształt, lepiej pokryć go małymi dachówkami, np. karpiówkami. Na słabe więźby nie nadaje się dachówka mnich-mniszka ani karpiówka, którą na dachach podwójnie.

Ceramiczne

Dachówki ceramiczne należą do najstarszych i wciąż bardzo popularnych pokryć dachowych. Produkuje się je z gliny z domieszką kwarcu lub mączki ceglanej, które podwyższają wytrzymałość materiału. Są wyjątkowo mocne i mogą przetrwać ponad 100 lat. 1 m2 pokrycia waży jednak średnio ok. 50 kg. Najlżejsze może ważyć 30 kg/m2, a najcięższe nawet ponad 80 kg/m2.

 

Dachówki ceramiczne mają niewielkie wymiary (na 1 m2 potrzeba ok. 13 sztuk), układa się je nieco wolniej niż cementowe. Najpopularniejsze kształty to: karpiówka, holenderka, marsylka, mnichmniszka. Obecnie dachówki ceramiczne produkuje się w wielu kolorach. Kolor uzyskiwany jest barwnymi powłokami.

 

Barwione w masie – dachówki takie produkuje się z gliny, którą barwi się przed wypaleniem. Zarysowania i inne uszkodzenia są na nich mniej widoczne niż na dachówkach barwionych powierzchniowo.

 

Szkliwione (glazurowane) – dopiero po wypaleniu pokrywane są kolorowym lub bezbarwnym szkliwem. Szkliwo to bardzo dobrze chroni dachówkę przed nasiąkaniem.

 

Angobowane – powierzchnię takich dachówek pokrywa się rozcieńczoną gliną zawierającą barwniki i dopiero potem wypala. Dachówki angobowane w niewielkim stopniu porastają mchem. Aby ich powierzchnia była błyszcząca, używa się angoby kwarcowej lub szlachetnej.

 

Małgorzata Kolmus

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 5/2012

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny