Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2012
Sposoby na dekorację ścian
Pomysłów na zaaranżowanie ścian jest tak wiele, ze trudno się zdecydować. Zwykle po zbudowaniu domu część inwestorów maluje ściany na biało, by dopiero potem wybrać kolory lub dekoracyjne elementy. Inni metodycznie obmyślają każdy szczegół już na etapie powstawiania projektu. W wyobraźni urządzają każdy pokój, korzystając z pomocy projektanta wnętrz lub samodzielnie szukają inspiracji w magazynach wnętrzarskich i internecie. Oto wyniki takich poszukiwań.

Sposoby na dekorację ścian
(fot. Farby Kabe)
Zdecydowanie najpopularniejszym sposobem wykańczania ścian jest malowanie. Obecnie wraca również moda na tapety, ale raczej te bardzo wyraziste i przyklejane jedynie na jednej lub dwóch ścianach. Niektórzy decydują się na dekoracje z kamienia lub jego imitacje albo surowe cegły.

 

Przed malowaniem wnętrz większość osób myśli najpierw o kolorach, dopiero potem wybiera rodzaj farby. Do malowania ścian i sufitów wybieramy farby emulsyjne, którymi można malować tynki, beton i płyty gipsowo-kartonowe. Są trwałe i odporne na ścieranie. Farby emulsyjne tworzą gładką powierzchnię, którą w przypadku zabrudzenia można delikatnie zmyć. Najczęściej maluje się nimi dwukrotnie. Istnieją jednak farby gęste, do jednokrotnego malowania. Farby emulsyjne różnią się między sobą spoiwem, którym najczęściej jest akryl, winyl albo lateks. To od niego zależą właściwości farby i możliwości ich zastosowania.

JAKA FARBA DO JAKIEGO WNĘTRZA?

Salon i sypialnia – sprawdzą się tu emulsyjne farby matowe, które ukryją wszelkie nierówności.

 

Pokój dziecięcy – warto pomalować łatwo zmywalnymi farbami akrylowymi, bezpiecznymi dla dzieci (oznaczone symbolami: Eco Label, Błękitny Anioł lub znak Polskiego Towarzystwa Alergologicznego).

 

Łazienka i kuchnia – najlepiej pomalować farbami przeznaczonymi do takich pomieszczeń (mającymi odpowiednie oznaczenie na opakowaniu), np. lateksowymi odpornymi na wilgoć z dodatkiem środków grzybobójczych. Ponadto w kuchni sprawdzą się farby odporne na szorowanie, z których łatwo można zmyć plamy tłuszczu.

 

Lilianna Jampolska

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 5/2012

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2021 - styczeń 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje