Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2012
Kotły na paliwa stałe
Choć najwygodniejsze jest ogrzewanie gazowe, spora część inwestorów z powodu braku dostępu do sieci gazowej decyduje się na ogrzewanie domu węglem lub pelletami. Kupują nowoczesny kocioł z zasobnikiem i podajnikiem paliwa, który jest prawie bezobsługowy – pracuje przez 4–5 dni bez uzupełniania paliwa. By jednak użytkowanie kotła było komfortowe, warto poznać opinie użytkowników, którzy ogrzewają swoje domy takimi urządzeniami i zwracają uwagę na niedogodności związane z ich obsługą.

Kocioł na pellety z zasobnikiem i podajnikiem paliwa
Kocioł na pellety z zasobnikiem i podajnikiem paliwa (fot. Ulrich)
Najczęściej wybieranym paliwem stałym jest groszek, którego dostawy można zamówić w składzie węglowym telefonicznie lub nawet przez Internet. Dostawcy oferują groszek spakowany w wygodne do noszenia 25–30 kg worki lub tańszy – luzem. Można go samodzielnie popakować w worki i zaoszczędzić na różnicy w cenie.

 

Najlepiej latem kupić potrzebną na cały sezon ilość opału. W sezonie grzewczym ceny zawsze idą w górę. Niestety, opał opałowi nierówny i by mieć pewność, że będzie miał wystarczającą kaloryczności i będzie się dobrze palił, warto kupić na próbę worek lub dwa i samodzielnie sprawdzić jego jakość. Może się bowiem zdarzyć, że deklarowana przez dostawcę wysoka jakość nie jest prawdą, bo np. w groszku znajduje się dużo miału lub kamieni, które mogą powodować tworzenie się spieków i uszkodzenia ślimaka w kotle lub inne awarie.

 

Groszek (wielkość 5–25 mm), najczęściej spala się w kotłach z automatycznym podajnikiem. W niektórych kotłach wyposażonych w ruszt awaryjny można spalać drewno lub miał węglowy, tańszy od groszku. Ale ze względu na małą kaloryczność miału oraz powstawanie dużej ilości popiołu i zanieczyszczeń lotnych, trafiających do atmosfery, w domach jednorodzinnych jest rzadko stosowany.

KOCIOŁ Z PODAJNIKIEM

Dawniej do ogrzewania węglem stosowano kotły zasypowe. Paliwo spalało się w nich na ruszcie stałym, w dużej komorze spalania, mieszczącej porcję paliwa wystarczającą na kilka lub kilkanaście godzin pracy kotła. Kotły te wymagały pracochłonnej obsługi – ręcznego uzupełniania paliwa kilka razy na dobę.

 

Obecnie kotły zasypowe zastępowane są nowoczesnymi kotłami wyposażonymi w zasobnik paliwa i podajnik. Spala się w nich m.in. groszek węglowy. Ruszt w takim kotle jest zastąpiony palnikiem – konstrukcją z rozmieszczonymi na obwodzie dyszami powietrznymi. Do niej od dołu lub z boku podawane jest paliwo. Spala się tylko jego część, a popiół opada do popielnika, zsuwany przez nowe porcje paliwa. W zależności od pojemności zasobnika, paliwo uzupełnia się co kilka dni. Intensywność spalania jest regulowana dopływem powietrza do dysz oraz ilością podawanego paliwa.

 

Nowoczesny kocioł może współpracować z automatyką sterującą (niektóre modele, np. kotły na pellety, są nawet automatycznie rozpalane). Urządzenie płynnie zmienia moc (np. w zakresie od 30 do 100%), dostosowując ją do chwilowego zapotrzebowania na ciepło.

 

Joanna Dąbrowska

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 5/2012

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje