Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2012

Komin

Istotny wpływ na trwałość i prawidłowe funkcjonowanie komina ma jakość materiałów użytych do jego budowy oraz staranność wykonania. Aby komin służył przez lata, musi być też dostosowany do gazów, jakie ma odprowadzać, a zatem już na etapie projektu domu należy zdecydować o rodzaju kotła czy wentylacji i dobrać właściwy typ komina.

Komin
(fot. Schiedel)
Chociaż lokalizację komina, jego rodzaj, wymiary i sposób wykonania określa zawsze projekt architektoniczny domu, dość często decydujemy się na zmianę konstrukcji kominowej, chociażby właśnie ze względu na konieczność dostosowania do konkretnego rodzaju źródła ciepła, służącego do ogrzewania domu, czy też modyfikacji zabudowy wnętrza. Oprócz tego, na wymianę komina decydujemy się niekiedy planując remont domu – w takiej sytuacji istotne jest, by nowy komin zapewnił niezawodną i bezpieczną eksploatację ogrzewania, a jednocześnie nie wymagał zbyt wielu przeróbek wewnątrz domu.

Dobry wybór

Podczas wyboru komina warto przeanalizować następujące kwestie:

 

Lokalizacja komina. Komin wewnętrzny umożliwia grupowanie umieszczonych w nim kanałów, ale wiąże się z koniecznością ocieplenia (gdy znajduje się w ścianie zewnętrznej), uzyskania wymaganej wysokości wyprowadzenia ponad dach domu oraz z ewentualnymi problemami z przejściem przez stropy. W domach jednorodzinnych z reguły budowane są kominy wewnętrzne i tylko sporadycznie – ze względów dekoracyjnych lub w przypadku remontu – ko miny zewnętrzne.

 

Rodzaj urządzeń grzewczych współpracujących z kominem. Przepisy nakładają obowiązek spełnienia określonych wymagań dotyczących własności kanałów kominowych; szczególnie istotne jest zapewnienie odporności korozyjnej kanałów odprowadzających spaliny z kotłów olejowych i gazowych. Takie kanały wykonywane są z kwasoodpornej stali lub ceramiki.

 

Ponadto przekroje kanałów kominowych muszą być dostosowane do rodzaju i mocy urządzeń grzewczych, dlatego na etapie budowy komina musimy już wiedzieć, jaki typ kotła będzie z nim współpracował. Pozwoli to również na dopasowanie wysokości umieszczenia wlotu do kanału kominowego, sposobu doprowadzania powietrza potrzebnego do spalania oraz sposobu odprowadzania skroplin. Warto więc pamiętać, że najpierw wybieramy kocioł, kominek, podgrzewacz wody, a następnie do niego dopasowujemy komin.

 

Koszty. Porównanie kosztów wykonania kominów w różnych wariantach powinno obejmować zestawienie wydatków na materiały, robociznę, wykończenie i ewentualne roboty dostosowujące konstrukcję domu do konkretnego rodzaju komina (np. fundamentowanie, modyfikacja konstrukcji stropowej, izolacja termiczna).

Redakcja BudujemyDom

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 5/2012

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!