Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2012
Komin
Istotny wpływ na trwałość i prawidłowe funkcjonowanie komina ma jakość materiałów użytych do jego budowy oraz staranność wykonania. Aby komin służył przez lata, musi być też dostosowany do gazów, jakie ma odprowadzać, a zatem już na etapie projektu domu należy zdecydować o rodzaju kotła czy wentylacji i dobrać właściwy typ komina.

Komin
(fot. Schiedel)
Chociaż lokalizację komina, jego rodzaj, wymiary i sposób wykonania określa zawsze projekt architektoniczny domu, dość często decydujemy się na zmianę konstrukcji kominowej, chociażby właśnie ze względu na konieczność dostosowania do konkretnego rodzaju źródła ciepła, służącego do ogrzewania domu, czy też modyfikacji zabudowy wnętrza. Oprócz tego, na wymianę komina decydujemy się niekiedy planując remont domu – w takiej sytuacji istotne jest, by nowy komin zapewnił niezawodną i bezpieczną eksploatację ogrzewania, a jednocześnie nie wymagał zbyt wielu przeróbek wewnątrz domu.

Dobry wybór

Podczas wyboru komina warto przeanalizować następujące kwestie:

 

Lokalizacja komina. Komin wewnętrzny umożliwia grupowanie umieszczonych w nim kanałów, ale wiąże się z koniecznością ocieplenia (gdy znajduje się w ścianie zewnętrznej), uzyskania wymaganej wysokości wyprowadzenia ponad dach domu oraz z ewentualnymi problemami z przejściem przez stropy. W domach jednorodzinnych z reguły budowane są kominy wewnętrzne i tylko sporadycznie – ze względów dekoracyjnych lub w przypadku remontu – ko miny zewnętrzne.

 

Rodzaj urządzeń grzewczych współpracujących z kominem. Przepisy nakładają obowiązek spełnienia określonych wymagań dotyczących własności kanałów kominowych; szczególnie istotne jest zapewnienie odporności korozyjnej kanałów odprowadzających spaliny z kotłów olejowych i gazowych. Takie kanały wykonywane są z kwasoodpornej stali lub ceramiki.

 

Ponadto przekroje kanałów kominowych muszą być dostosowane do rodzaju i mocy urządzeń grzewczych, dlatego na etapie budowy komina musimy już wiedzieć, jaki typ kotła będzie z nim współpracował. Pozwoli to również na dopasowanie wysokości umieszczenia wlotu do kanału kominowego, sposobu doprowadzania powietrza potrzebnego do spalania oraz sposobu odprowadzania skroplin. Warto więc pamiętać, że najpierw wybieramy kocioł, kominek, podgrzewacz wody, a następnie do niego dopasowujemy komin.

 

Koszty. Porównanie kosztów wykonania kominów w różnych wariantach powinno obejmować zestawienie wydatków na materiały, robociznę, wykończenie i ewentualne roboty dostosowujące konstrukcję domu do konkretnego rodzaju komina (np. fundamentowanie, modyfikacja konstrukcji stropowej, izolacja termiczna).

Cezary Jankowski

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 5/2012

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA