Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2012
Kominki z DGP
Kominek z dystrybucją gorącego powietrza, czyli DGP to sposób na ekonomiczne ogrzewanie domu. Zgodnie z przepisami nie może być jedynym źródłem ciepła, ale szczególnie w porach przejściowych, kiedy główną instalację c.o. można wyłączyć, warto z takiego kominka korzystać. Przybliżamy, jak działa DGP i jak wygląda montaż tej instalacji.

Kominki z DGP
(fot. kratki.pl)
W kominku z DGP ogień nagrzewa wkład kominkowy, który oddaje ciepło powietrzu przepływającemu przez przestrzeń między korpusem wkładu a jego obudową. Następnie ciepłe powietrze kanałami transportowane jest do kolejnych pomieszczeń.

 

Kanały te muszą mieć wymiary odpowiadające średnicy króćca wylotu ciepłego powietrza z kominka: jest to warunek jego sprawnego przepływu. Ruch powietrza może być naturalny (grawitacyjny) lub wymuszony.

 

Obieg naturalny – gorące powietrze (lżejsze od chłodnego) unosi się na zasadzie konwekcji. Taki sposób dystrybucji gorącego powietrza nie zapewni jednak ogrzania wszystkich pomieszczeń w domu.

 

Poziome odcinki kanałów doprowadzających powietrze mogą mieć długość najwyżej 2–3 m, dlatego naturalny obieg DGP w dużych, rozłożystych domach parterowych nie jest skuteczny. Sprawdza się natomiast w budynkach wysokich ale wąskich, w których pomieszczenia ogrzewane przez kominek znajdują się nad nim.

 

Obieg wymuszony – wspomagany jest pracą wentylatora, który zasysa gorące powietrze (ogrzane przez wkład kominkowy) i tłoczy je do kanałów. Wentylator może doprowadzić ciepłe powietrze do wielu pomieszczeń. Najlepiej zamontować go w przestrzeni nad kominkiem – na wylocie gorącego powietrza. Wentylatory charakteryzują się różną wydajnością, która określa objętość powietrza przetłaczanego w ciągu godziny. Rodzaj wentylatora dobiera się do wielkości instalacji DGP.

Adam Szpakowski

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 5/2012

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA