Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2012

Wentylacja i klimatyzacja

Instalacja wentylacyjna jest niezbędna w każdym domu, ponieważ zapewnia dostateczną ilość tlenu i usuwa szkodliwe gazy, nieprzyjemne zapachy oraz parę wodną z pomieszczeń. Jej uzupełnieniem są urządzenia chłodnicze nazywane klimatyzacją, gwarantujące komfortowe warunki w okresie letnim.

Wentylacja

Wentylacja i klimatyzacja
(fot. Viessmann)
Pomieszczenia mieszkalne użytkowane są z różną intensywnością, zależnie od pory dnia, liczby domowników i ich preferencji kulinarnych oraz higienicznych. Ze względu na zmienną intensywność użytkowania pomieszczeń i zmienność warunków zewnętrznych, ważne jest, by regulacja wydajności wentylacji możliwa była w jak najszerszym zakresie.

 

Nieco inny sposób wymiany powietrza należy zapewnić w kuchniach, łazienkach i pokojach. System wentylacyjny kuchni realizowany jest głównie przez okap nadkuchenny, odprowadzający opary bezpośrednio na zewnątrz, stanowiący instalację nie połączoną z resztą systemu wentylacyjnego. W łazience i toalecie powinna funkcjonować jedynie wentylacja wywiewna, co chroni przed rozprzestrzenianiem się nieprzyjemnych zapachów w domu. W pokojach zwykle wystarczy zapewnić odpowiedni nawiew świeżego powietrza. Oczywiście, w każdym przypadku doprowadzenie czy odprowadzenie powietrza musi być równoważone odpowiednio – wywiewem i nawiewem.

 

Największe potrzeby wentylacyjne występują przy wysokiej temperaturze zewnętrznej (wentylację projektuje się dla temperatury zewnętrznej 10°C, przy niższej strumień powietrza może być odpowiednio mniejszy). Zawartość pary wodnej w powietrzu zewnętrznym zależy bowiem od jego temperatury. Powietrze o temperaturze –15°C zawiera do 1 g pary wodnej w 1 m3, natomiast to o temperaturze 10°C – prawie 8 g pary w 1 m3. Wilgotność względna mroźnego powietrza doprowadzonego do pomieszczeń i ogrzanego następnie do 20°C wynosi maks. 10%, natomiast cieplejszego – aż 50%. Intensywność wentylacji można zatem znacznie zmniejszyć przy niskiej temperaturze powietrza zewnętrznego.

 

Uwaga! Intensywna wentylacja przy niskiej temperaturze prowadzi do nadmiernego wysuszenia powietrza, co negatywnie wpływa na samopoczucie i może powodować wyładowania elektrostatyczne, rozsychanie się mebli, podłóg oraz straty energii ogrzewania.

 

Optymalne parametry powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych są następujące:

 

– temperatura: latem – 23°–26°C; zimą – 20°–24°C;
– wilgotność względna: 40–60% (min. 35%, maks. 65%);
– prędkość przepływu powietrza w strefie przebywania domowników: 0,2–0,5 m/s.

Redakcja BudujemyDom

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 5/2012

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!