Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2012
Wentylacja i klimatyzacja
Instalacja wentylacyjna jest niezbędna w każdym domu, ponieważ zapewnia dostateczną ilość tlenu i usuwa szkodliwe gazy, nieprzyjemne zapachy oraz parę wodną z pomieszczeń. Jej uzupełnieniem są urządzenia chłodnicze nazywane klimatyzacją, gwarantujące komfortowe warunki w okresie letnim.

Wentylacja

Wentylacja i klimatyzacja
(fot. Viessmann)
Pomieszczenia mieszkalne użytkowane są z różną intensywnością, zależnie od pory dnia, liczby domowników i ich preferencji kulinarnych oraz higienicznych. Ze względu na zmienną intensywność użytkowania pomieszczeń i zmienność warunków zewnętrznych, ważne jest, by regulacja wydajności wentylacji możliwa była w jak najszerszym zakresie.

 

Nieco inny sposób wymiany powietrza należy zapewnić w kuchniach, łazienkach i pokojach. System wentylacyjny kuchni realizowany jest głównie przez okap nadkuchenny, odprowadzający opary bezpośrednio na zewnątrz, stanowiący instalację nie połączoną z resztą systemu wentylacyjnego. W łazience i toalecie powinna funkcjonować jedynie wentylacja wywiewna, co chroni przed rozprzestrzenianiem się nieprzyjemnych zapachów w domu. W pokojach zwykle wystarczy zapewnić odpowiedni nawiew świeżego powietrza. Oczywiście, w każdym przypadku doprowadzenie czy odprowadzenie powietrza musi być równoważone odpowiednio – wywiewem i nawiewem.

 

Największe potrzeby wentylacyjne występują przy wysokiej temperaturze zewnętrznej (wentylację projektuje się dla temperatury zewnętrznej 10°C, przy niższej strumień powietrza może być odpowiednio mniejszy). Zawartość pary wodnej w powietrzu zewnętrznym zależy bowiem od jego temperatury. Powietrze o temperaturze –15°C zawiera do 1 g pary wodnej w 1 m3, natomiast to o temperaturze 10°C – prawie 8 g pary w 1 m3. Wilgotność względna mroźnego powietrza doprowadzonego do pomieszczeń i ogrzanego następnie do 20°C wynosi maks. 10%, natomiast cieplejszego – aż 50%. Intensywność wentylacji można zatem znacznie zmniejszyć przy niskiej temperaturze powietrza zewnętrznego.

 

Uwaga! Intensywna wentylacja przy niskiej temperaturze prowadzi do nadmiernego wysuszenia powietrza, co negatywnie wpływa na samopoczucie i może powodować wyładowania elektrostatyczne, rozsychanie się mebli, podłóg oraz straty energii ogrzewania.

 

Optymalne parametry powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych są następujące:

 

– temperatura: latem – 23°–26°C; zimą – 20°–24°C;
– wilgotność względna: 40–60% (min. 35%, maks. 65%);
– prędkość przepływu powietrza w strefie przebywania domowników: 0,2–0,5 m/s.

Cezary Jankowski

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 5/2012

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny