Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2012
Nawierzchnie na ścieżki i podjazdy
Współczesne technologie pozwalają produkować materiały brukarskie idealnie imitujące naturalny kamień. Często są one tak wiernym odzwierciedleniem natury, że trzeba wręcz zapytać użytkowników, czy na podjeździe pod domem zastosowali prawdziwy kamień czy beton.

Nawierzchnie na ścieżki i podjazdy
(fot. Bruk-Bet)
Producenci od lat prześcigają się w przedstawianiu kupującym najciekawszej oferty produktów brukarskich. Naprawdę jest w czym wybierać. Tylko od gustu i zasobności portfela zależeć będzie, czy właściciele domów z ogrodem zdecydują się na szlachetny ale droższy kamień, czy na równie efektowny lecz znacznie tańszy produkt z betonu. I to nie koniec na tym. Do dyspozycji mają jeszcze inne ciekawe produkty: na przykład bruk klinkierowy, bruk drewniany, bruk z prześwitami, bruk lepla. Co wybrać? Jak i gdzie położyć?

Utwardzone nawierzchnie a wielkość działki

W przydomowym ogrodzie powinna dominować zieleń, a nie utwardzone nawierzchnie, dlatego bardzo ważne jest niezakłócanie proporcji między nimi. Mała działka zabudowana domem i zbyt dużymi utwardzonymi nawierzchniami po prostu wygląda źle. Brakuje jej przytulności i nabiera przemysłowego charakteru. A przecież nie o to chodzi.

 

Z praktycznego i estetycznego punktu widzenia rada jest następująca: nawierzchnie utwardzamy tylko tam, gdzie jest to niezbędne.

 

Reprezentacyjna ścieżka, prowadząca od furtki do domu, oraz wybrukowany podjazd do garażu potrzebne są na każdej działce. To oczywiste. Na najmniejszych posesjach należy jednak na tym poprzestać. Na działkach średniej wielkości warto dodatkowo utwardzić alejkę biegnącą do altany, warzywnika, ewentualnie śmietnika (jeśli nie znajduje się przy podjeździe do garażu).

 

Nie można zapomnieć o dobrym skomunikowaniu tarasu z ważnymi strefami ogrodu. Na dużych działkach zaleca się natomiast szczególnie zadbać o możliwość wygodnego manewrowania samochodami przed garażem oraz o utwardzenie miejsc parkingowych dla gości. W głębi ogrodu mogą być potrzebne wybrukowane placyki do grillowania, palenia ognisk itp.

Lilianna Jampolska

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 5/2012

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje