Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2012
Instalacja elektryczna
Podczas doboru elementów domowej instalacji elektrycznej warto pamiętać o rozwiązaniach, które znacznie zwiększają komfort jej użytkowania. Bardzo praktyczne są łączniki schodowe czy impulsowe albo z diodą elektroluminescencyjną. W rozdzielnicy można zastosować lampki sygnalizujące obecność poszczególnych faz napięcia

Jakie elementy instalacji?

Instalacja elektryczna
(fot. Philips)
Tablica rozdzielcza

 

Nazywana jest też rozdzielnicą. Stanowi centrum domowej instalacji, bo w niej zbiegają się wszystkie obwody (mniejsze fragmenty instalacji, obejmujące np. grupę gniazd czy punktów oświetleniowych). Może być natynkowa lub przystosowana do montażu we wnęce ściennej. Ta pierwsza bardziej rzuca się w oczy, ale łatwiej ją zamontować i wymienić. Nowe rozdzielnice są przystosowane do montażu tzw. osprzętu modułowego – wszystkie montowane w nich urządzenia mają znormalizowaną szerokość będącą wielokrotnością modułu. Dzięki temu wielkość rozdzielnicy, jaka jest potrzebna, można określić na podstawie liczby modułów, które mają się w niej zmieścić. Warto, by w tablicy rozdzielczej pozostało nieco wolnego miejsca na wypadek rozbudowy instalacji w przyszłości.

 

Elementy zabezpieczające W tablicy rozdzielczej mieści się aparatura zabezpieczająca instalację, czyli:

 

- wyłączniki nadmiarowoprądowe (nadprądowe) – nazywane potocznie bezpiecznikami lub korkami. Ich zadaniem jest ochrona każdego z obwodów przed przeciążeniem, gdy zostaną do niego przyłączone urządzenia o zbyt dużej mocy lub gdy w tym obwodzie nastąpi zwarcie. W starych instalacjach funkcję tego zabezpieczenia pełnią często klasyczne bezpieczniki, w których po zadziałaniu trzeba wymienić wkładkę topikową, w nowych natomiast stosuje się wyłączniki nadprądowe.

 

- wyłączniki różnicowoprądowe – wyłączają obwód, gdy nastąpi upływ prądu do ziemi, np. wskutek dotknięcia przez kogoś przewodu bez izolacji lub w wyniku zwarcia przewodów. Zwykle spotykamy się z wyłącznikami wysokoczułymi o prądzie znamionowym 30 mA. Mniej czułe wyłączniki (100 mA lub więcej) montuje się jako zabezpieczenie przeciwpożarowe. Bardziej czułymi niekiedy zabezpiecza się obwody na zewnątrz domu (gdy stoimy na gruncie, porażenie jest bardziej niebezpieczne). Wyłączniki różnicowoprądowe psują się rzadko, ale znacznie częściej niż nadprądowe, dlatego producenci zalecają ich kontrolowanie za pomocą przycisku „test” co najmniej raz w miesiącu.

 

- ograniczniki przepięć – mają za zadanie zabezpieczenie instalacji i przyłączonych do niej urządzeń przed przepływem prądu o bardzo wysokim napięciu, na przykład wskutek bliskiego uderzenia pioruna. W instalacji najczęściej montuje się kilka ograniczników (różnych klas), o różnej zdolności do pochłaniania energii: klasy B (I) – w złączu, klasy C (II) – w rozdzielnicy, w odległości co najmniej 10 m od poprzedniego, klasy D (III) – bezpośrednio przed chronionym urządzeniem. Na rynku dostępne są też urządzenia klasy B+C montowane w rozdzielnicy.

 

Małgorzata Kolmus

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowy miesięcznika Budujemy Dom 1-2/2012

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2020

Czas na Wnętrze

Magazyn pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje