Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2012
Stropy
Zdarza się, że najpopularniejsze stropy gęstożebrowe wykonywane są przez przypadkowe, niewykwalifikowane ekipy budowlane. Trzeba wtedy wiedzieć, jak taki strop powinien być układany i w jaki sposób się do tego przygotować. Ponadto, wszelkie modyfikacje konstrukcji stropowej przewidzianej w projekcie muszą być zatwierdzone przez projektanta i kierownika budowy.

Jaki strop?

Stropy
(fot. Wienerberger)
Podczas wyboru konstrukcji stropowej pod uwagę należy wziąć przede wszystkim możliwości wykonawcze – dostęp do szalunków wielokrotnego użycia czy możliwość dojazdu i operowania dźwigu. Zmiana konstrukcji stropowej określonej w projekcie na inną często wynika właśnie z dostępności materiałów i stopnia skomplikowania prac. Może być też związana z przewidywanymi kosztami inwestycji czy indywidualnymi wymaganiami inwestora.

Gęstożebrowy

Stropy gęstożebrowe należą do najczęściej układanych ze względu na dostępność materiałów stosowanych do ich budowy i stosunkowo proste wykonanie. Stropy te występują w wielu odmianach (np. teriva czy fert), różniących się nośnością użytkową, dopuszczalną rozpiętością, rozstawem belek i rodzajem elementów wypełniających.

 

Prefabrykowane belki nośne w postaci kratownicy z zabetonowaną stopką pełnią funkcję żeber. Rozstawione są co 45–60 cm. Przestrzeń między nimi wypełniają pustaki z keramzytobetonu, żużlobetonu, ceramiki lub betonu komórkowego. Wysokość konstrukcyjna belek to 24–30 cm, rozpiętość: do 7,8 m, a ciężar powierzchniowy ok. 300 kg/m2, co zapewnia dość dobrą izolację akustyczną od dźwięków uderzeniowych. Belki w zależności od potrzeb można skracać, co ułatwia wykonanie stropu o nieregularnych zarysach. W miejscach o większym obciążeniu, np. pod ściankami działowymi, belki układa się obok siebie (podwójnie), tworząc żebro o podwyższonej wytrzymałości.

 

Przy długości stropu powyżej 4 m tworzy się także poprzeczne żebro rozdzielcze, zapobiegające tzw. klawiszowaniu (zróżnicowanemu ugięciu poszczególnych belek czy płyt). Belki i pustaki układa się ręcznie na wypoziomowanych podporach rozstawionych co ok. 1,5 m, a następnie zalewa betonem klasy C16/20 – dawniej B20 (warstwa grubości 4–5 cm), który będzie jednocześnie warstwą tzw. nadbetonu.

 

Cezary Jankowski

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowy miesięcznika Budujemy Dom 1-2/2012

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny