Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2012
Planowanie ogrodu. Kolejność robót
Coraz więcej właścicieli traktuje zakładanie ogrodu tak samo poważnie, jak budowę domu. To słuszne postępowanie, ponieważ aby przydomowy ogród był ładny, a przede wszystkim funkcjonalny oraz niewymagający wiele wysiłku w późniejszym utrzymaniu, najpierw trzeba go dobrze zaprojektować, a potem na obszarze całej działki starannie wykonać wiele prac. Ich kolejność nie jest przypadkowa! Zaczynają się od planowania oraz oczyszczenia terenu, następnie obejmują mniej lub bardziej skomplikowane roboty ziemne i budowlane, a dopiero kończą się… siewem trawnika i sadzeniem roślin.

Planowanie ogrodu. Kolejność robót
(fot. Zdjęcie z konkursu Home Sweet Home 2 (fot. Aneta215))
Tworzenie ogrodów tak samo, jak budowa domu, wymaga określonych czynności, choć do niedawna nie była to wiedza tak powszechna i zrozumiała, jak w przypadku budownictwa jednorodzinnego. Wielu właścicieli bagatelizowało ten aspekt, zagospodarowując otoczenie domu po amatorsku, nierzadko z opłakanym skutkiem. Wyznaczenie i realizacja funkcji w ogrodzie nie jest tak prosta, jak się z pozoru wydaje. Wymaga specjalistycznej wiedzy, ciężkich prac ziemnych i współpracy fachowców. Chcąc mieć ciekawy ogród z wieloma funkcjami, nie wystarczy tylko posiać trawę i posadzić rośliny.

 

Jak zagospodarować nową działkę? Od czego zacząć? Oto co należy zrobić w prawidłowej kolejności.

KROK I. Planowanie i projekt

Analiza potrzeb i możliwości (finansowych, technicznych i fizycznych). Myślenie o przyszłym ogrodzie trzeba rozpocząć od określenia oczekiwań użytkowników. Warto je skrupulatnie spisać i omówić z członkami rodziny.

 

Podczas rodzinnych konsultacji warto ustalić, kto i ile czasu będzie w stanie poświęcić opiece nad ogrodem. Przy okazji można wstępnie podzielić obowiązki lub od razu zdecydować się na fachową pomoc z zewnątrz. Nie można zapomnieć o omówieniu kwestii finansowych. To od nich zależy skala przyszłych prac w ogrodzie oraz to, czy można je będzie wykonać w jednym rzucie, czy trzeba rozłożyć na wiele etapów rozciągniętych w czasie.

 

Inwentaryzacja posesji. Jest potrzebna do dalszego planowania i sporządzenia projektu. Najwygodniej wykonać ją w formie planu działki widzianego z góry, w skali 1:100, gdzie 1 cm na papierze odpowiada jednemu metrowi w terenie. Można wykorzystać do tego papier milimetrowy lub podkład geodezyjny. Inwentaryzacja powinna obejmować całą działkę oraz najbliższe sąsiedztwo tuż przy jej granicach. Chodzi o naniesienie na plan: granic działki, obrysu budynków, ciągów komunikacyjnych, istniejących drzew, kierunków świata, spadków terenu oraz przebiegu instalacji – elektrycznej, gazowej, wodociągowej i kanalizacyjnej. Bada się rodzaj gleby, poziom wód gruntowych, jak również opisuje charakterystyczne cechy okolicznego krajobrazu oraz ważne elementy sąsiedztwa (drzewa, budynki), które mogą wpływać na wygląd naszej posesji. Może trzeba je będzie zasłonić albo wręcz przeciwnie – wyeksponować.

 

Lilianna Jampolska

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowy miesięcznika Budujemy Dom 1-2/2012

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2020

Czas na Wnętrze

Magazyn pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje