Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2012
Fundamenty
Każdy budynek musi być stabilnie oparty na gruncie, dlatego zaprojektowanie i wykonanie fundamentu wymaga szczególnej dbałości; wszelkie błędy bardzo trudno naprawić, a koszty z tym związane mogą być niebagatelne.

Odpowiednio do warunków

Fundamenty
(fot. Lafarge)
Sposób wykonania posadowienia budynku określony jest w projekcie domu.

 

Posadowienie powinno być odpowiednie do obciążeń, jakie budynek będzie przekazywać na fundament oraz do nośności gruntu i strefy klimatycznej, w jakiej znajdzie się dom. W przypadku katalogowych projektów domów przyjmuje się parametry na przeciętnym poziomie: centralna strefa klimatyczna Polski, nośność gruntu powyżej 150 kPa. Jeśli rzeczywiste warunki na działce są inne od przyjętych, sposób fundamentowania należy odpowiednio zmodyfikować.

Rodzaj gruntu

Przeprojektowania fundamentu wymagają zazwyczaj domy stawiane na gruntach nasypowych, torfowiskach i na obszarach szkód górniczych. Problemów mogą przysporzyć też grunty niejednorodne, gdy w obrębie fundamentu występuje znaczne zróżnicowanie ich własności. Aby dokładnie poznać warunki gruntowo-wodne na działce, warto wykonać badania geologiczne (warto zrobić to nawet przed zakupem działki, aby od razu ocenić rzeczywisty koszt wybudowania na niej domu). Nawet jeśli wokół działki znajdują się domy podobne wielkością do naszego i nie było problemów z ich budową, badania warto wykonać.

 

Rozpoznanie warunków wodnych polega przede wszystkim na ustaleniu, na jakim poziomie znajduje się zwierciadło wody gruntowej i jakie są jego wahania w ciągu roku. Wykonywanie fundamentów poniżej głębokości, na jakiej znajduje się woda gruntowa, wymaga zabezpieczenia wykopów przed zalaniem oraz wykonania ciężkich izolacji przeciwwodnych i drenażu (w przypadku budowy podpiwniczenia), co znacznie podnosi koszty.

Strefa klimatyczna

Podczas projektowania fundamentu, pod uwagę należy też wziąć strefę klimatyczną, w której zlokalizowana będzie budowa. Od strefy tej zależy bowiem wymagana głębokość posadowienia fundamentu, a waha się ona w granicach 0,8–1,4 m. Nie oznacza to jednak, że tak głęboko należy wkopywać się w stosunku do poziomu działki – praktykowane jest tworzenie wokół domu łagodnej skarpy; głębokość zagłębienia fundamentu liczy się wtedy od jej szczytu. Rozwiązanie takie pozwala uniknąć kosztownego wywożenia ziemi z wykopu i chroni przed ewentualnymi podtopieniami.

 

Głębokość posadowienia fundamentu może być znacznie mniejsza, jeśli dom budujemy na gruncie niewysadzinowym, czyli takim, który zawiera mniej niż 10% tzw. cząstek spławialnych – o wielkości mniejszej niż 0,02 mm. Analizę próbek gruntu można zlecić laboratorium gleboznawczemu.

 

Cezary Jankowski

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowy miesięcznika Budujemy Dom 1-2/2012

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny