Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2012
Dlaczego pompa ciepła?
Zainteresowanie pompami ciepła wśród ludzi budujących własne domy jest bardzo duże. Jednak na zainteresowaniu bardzo często się kończy, bo na temat tej technologii często brak zrozumiałych dla inwestora informacji – jak to w ogóle działa, do czego można wykorzystać pompę ciepła oraz ile to wszystko będzie kosztowało?

Czym jest pompa ciepła?

Dlaczego pompa ciepła?
(fot. Vaillant)
Najkrócej mówiąc to urządzenie umożliwiające przepływ ciepła z otoczenia domu do jego wnętrza w sytuacji, gdy temperatura na zewnątrz jest niższa niż wewnątrz budynku. Oczywiście normalny, naturalny ruch ciepła odbywa się od ciała o temperaturze wyższej, do ciała o temperaturze niższej i ustaje, gdy temperatura się wyrówna. Praca pompy ciepła jest potrzebna właśnie po to, by to co już było zimne schłodzić jeszcze bardziej, a to co i tak ciepłe – podgrzać.

W jaki sposób taki ruch ciepła „pod górę” jest możliwy?

Pompy ciepła wykorzystują podstawowe zjawiska fizyczne związane z gazami, a różnego rodzaju gazy, to właśnie ich „czynniki robocze”. Temperatura gazu rośnie przy sprężaniu, co łatwo zauważyć choćby pompując koło w rowerze, kiedy cylinder pompki wyraźnie się rozgrzewa. Z kolei rozprężenie gazu, szczególne przejście z postaci płynnej do gazowej, wiąże się z pochłonięciem znacznych ilości ciepła z otoczenia. Część Czytelników z pewnością pamięta syfony z wodą sodową „zasilane” nabojami z dwutlenkiem węgla.

 

Opróżniany nabój staje się bardzo zimny i pokrywa się szronem. Pompa ciepła wykorzystuje dokładnie te same procesy, a jej najważniejszym (i najdroższym elementem) jest sprężarka. Czynnik roboczy, w części urządzeń jest to właśnie CO2, krąży jednak w obiegu zamkniętym, parowanie gazu odbiera ciepło z otoczenia, a jego skraplanie umożliwia przekazanie go do instalacji ogrzewającej budynek. Dokładnie taki sam proces zachodzi w lodówkach i klimatyzatorach, z tą różnicą, że w ich przypadku chodzi nam o wykorzystanie chłodzącej, a nie grzejącej części obiegu.

Do czego można wykorzystać pompę ciepła?

W domach jednorodzinnych służą przede wszystkim do ogrzewania pomieszczeń oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). Część urządzeń, zwykle o niewielkiej mocy służy wyłącznie do przygotowania c.w.u., stanowiąc ciekawą alternatywę, np. dla kolektorów słonecznych. Niektóre pompy zaś można wykorzystać również do chłodzenia budynku w okresie letnim.

 

Jarosław Antkiewicz

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowy miesięcznika Budujemy Dom 1-2/2012

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny