Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2012

Kotły na paliwa stałe

Ogrzewanie paliwem stałym (węglem, drewnem, brykietem) to jeden z najtańszych sposobów ogrzewania domu. Najprostszy kocioł na paliwo stałe kupimy już za 1500 zł. Modele z rozbudowanymi układami sterowania i bogatym wyposażeniem kosztują ponad 10 000 zł.

Rodzaje kotłów na paliwo stałe

Kotły na paliwa stałe
(fot. SAS)
Ze względu na przebieg procesu spalania oraz konstrukcję, kotły na paliwo stałe dzielimy na następujące grupy:

 

Zasypowe

 

Produkowane są w dwóch wariantach – ze spalaniem górnym i ze spalaniem dolnym. Kotły ze spalaniem górnym mają najprostszą, tradycyjną konstrukcję o bardzo ograniczonej regulacji intensywności palenia. W procesie spalania bierze udział praktycznie cały wsad umieszczony w komorze, a pewną regulację mocy zapewnia tzw. miarkownik ciągu sterujący dopływem powietrza do paleniska. Kotły ze spalaniem górnym wymagają częstego uzupełniania paliwa (3–4 razy na dobę) i przerw w pracy pozwalających na usunięcie popiołu. Najlepiej funkcjonują przy opalaniu koksem, grubym węglem, ale można też spalać w nich drewno, brykiet itp. Najlepiej funkcjonują w starych instalacjach z grzejnikami żeliwnymi o dużej bezwładności cieplnej, co umożliwia utrzymanie względnie stabilnej temperatury pomieszczeń.

 

Nieco wygodniejszą obsługą i większymi możliwościami sterowania charakteryzują się kotły ze spalaniem dolnym. Paliwo pali się jedynie w dolnej części komory, a w miarę jego wypalania do strefy spalania przemieszczają się kolejne porcje opału. Pozwala to na dokładniejszą regulację mocy grzewczej. Dzieje się to poprzez zmianę intensywności nadmuchu powietrza tłoczonego przez wentylator. Kotły ze spalaniem dolnym mogą być wyposażone w sterowniki elektroniczne regulujące obroty wentylatora zależnie od nastawionej temperatury w obiegu grzewczym. Można w nich spalać takie same paliwa jak w kotłach ze spalaniem górnym, ale z wyjątkiem lekkich i drobnych paliw, które mogą być porywane przez ciąg powietrza z wentylatora. Kotły ze spalaniem dolnym z reguły wymagają rzadszej obsługi.

 

Z podajnikiem

 

Paliwo zgromadzone w zasobniku transportowane jest do paleniska za pośrednictwem podajnika ślimakowego lub tłokowego. Funkcję paleniska pełni palnik retortowy lub rynnowy, do którego dopływa sterowany strumień powietrza. Ilością podawanego paliwa oraz nadmuchem powietrza steruje elektroniczny układ mikroprocesorowy połączony m.in. z czujnikami temperatury wody zasilającej i powrotnej. Dzięki sterowaniu ilością doprowadzanego paliwa i powietrza, kotły te umożliwiają regulację mocy grzewczej w zakresie 30–100% mocy nominalnej. Ze względu na niewielką masę jednocześnie spalanego paliwa, kocioł dość szybko reaguje na zmiany potrzebnej mocy grzewczej.

 

Redakcja BudujemyDom

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowy miesięcznika Budujemy Dom 1-2/2012

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!