Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2011
Dachówki - ceramiczne, cementowe czy blaszane?

Pytanie czytelnika: Szukamy projektu domu o powierzchni ok. 130 m2. Myślimy o dachu dwuspadowym bez lukarn, ale z oknami połaciowymi, z tradycyjnym pokryciem z dachówek lub podobnej do nich blachodachówki. Wiemy, że od wyboru pokrycia dachowego zależy nie tylko wygląd budynku, ale również trwałość, szczelność i koszt wykonania dachu. Prosimy zatem o przedstawienie tych dwóch materiałów i informacje o rodzajach dachówek i blachodachówek.

Dachówki - ceramiczne, cementowe czy blaszane?
(fot. RuppCeramika)

Redakcja: Pokrycie powinno się dobierać z uwzględnieniem kąta nachylenia i kształtu dachu, a także lokalizacji domu i czasem też – strefy klimatycznej, w jakiej staje dom. Im pokrycie jest lżejsze, tym mniej obciąża więźbę, ale pamiętać trzeba, że pod lekkie pokrycie stosuje się ciężkie podkłady, aby dach był wytrzymały na opady atmosferyczne.

 

Koszt pokrycia składa się z kosztów materiału podstawowego i elementów uzupełniających oraz kosztu pracy ekipy dekarzy. Droższe są elementy uzupełniające w pokryciu z dachówek. Robocizna jest tym tańsza, im mniej skomplikowany jest kształt dachu, a więc jeśli nasi czytelnicy wybiorą projekt z dachem dwuspadowym, koszty te będą stosunkowo niewielkie.

 

Przykładowo blachodachówka na pokrycie dwuspadowego dachu w domu o powierzchni użytkowej 130 m2 kosztuje średnio od 9000 do 11 000 zł. Do tego dochodzi koszt jej ułożenia – ok. 7000 zł. Dachówka ceramiczna lub cementowa na taki sam dach kosztuje między 12 000 a 22 000 zł, a koszt jej ułożenia to ok. 9000 zł.

Blachodachówki

Wytłacza się je z blachy, najczęściej stalowej lub aluminiowej: wyglądem przypominają tradycyjne dachówki, ale są od nich dużo lżejsze. Można je stosować na dachach o kącie nachylenia od 9 do 90°.

 

Jeśli dom będzie miał prosty dach dwuspadowy, racjonalnym wyborem będzie blachodachówka w dużych arkuszach. Na dach bardziej skomplikowany, z załamaniami i lukarnami lepiej wybrać panele długości ok. 1 m z wytłoczeniem w kształcie jednego rzędu dachówek i z wbudowaną łatą nośną: taki wybór przyspieszy układanie pokrycia i zmniejszy ilość odpadów.

 

Wybierając blachodachówkę, powinno się zwrócić uwagę na rodzaj powłok zabezpieczających i dostępność elementów wykończeniowych. Porównując koszty, należy pamiętać o sposobie montażu: jeśli producent zaleca np. podwójny zakład, jego powierzchnię trzeba uwzględnić przy obliczaniu potrzebnej ilości materiału. Warto sprawdzić, na jakich warunkach producent udziela gwarancji na powłoki ochronne.

 

Przestrzega się przed cięciem blachodachówki szlifierką kątową, ponieważ wysoka temperatura podczas cięcia powoduje uszkodzenie powłoki ochronnej i w ten sposób blacha dużo szybciej koroduje. Do cięcia blachy najbardziej nadają się nożyce lub specjalne wycinaki.

 

Olimpia Wolf

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 3/2011

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny