Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2011
Rozlewisko i kwiecista łąka
Ogród Janiny i Andrzeja z biegiem lat potrzebuje coraz mniej zabiegów pielęgnacyjnych. Piękny ogród, mało pracy – właścicielom ogrodów chyba głównie o to chodzi!

Rozlewisko i kwiecista łąka
Ogród państwa Janiny i Andrzeja ma już 20 lat i zajmuje 2 800 m2 powierzchni. Zakładany był od zera, łącznie z profilowaniem terenu, sadzeniem roślin, budową oczka i zakładaniem trawnika, więc na początku wręcz potrzebował częstej i starannej opieki.

 

Z biegiem lat, za sprawą odpowiedniego doboru roślin i przygotowania podłoża, sytuacja się zmieniała. Właściciele mogli sukcesywnie ograniczać prace pielęgnacyjne i skrupulatnie z tego faktu skorzystali. Jakiś czas temu zmienili nawet trochę „ogrodową” filozofię.

 

Celowo nie koszą całego trawnika, bo widok kwietnej łąki cieszy ich bardziej niż monotonna murawa, a oni sami mają mniej pracy. Nie martwią się, kiedy po deszczach czy roztopach małe oczko wodne zamienia się w szerokie rozlewisko. Traktują je jako bufor przeciwpowodziowy, chroniący posesję przed nadmiarem wody. Zamiast prowadzenia ogrodu „spod igły” wypielonego co do jednego chwastu, w najdalej położonej części ogrodu rozmyślnie utrzymują na wpół dziki zaułek. Zauważyli, że takie miejsca chętniej zamieszkują ptaki i inne zwierzęta, co na gęsto zabudowanym terenie jest szczególną wartością.

 

Obecnie dajemy ogrodowi tylko tyle, ile potrzebuje do utrzymania w dobrej kondycji – mówi pan Andrzej. – Resztę pozostawiamy naturze. W opiece nad ogrodem stosujemy zasadę złotego środka. Zaoszczędza nam, bez szkody na widokach, sporo pracy.

Lilianna Jampolska

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 3/2011

Pozostałe artykuły
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny