Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2011
Ogrodzenia i nawierzchnie
Chociaż wybór ogrodzeń i materiałów na nawierzchnię jest duży, wcale nie ułatwia to podjęcia decyzji, które z nich będą pasowały do bryły i elewacji domu oraz do ogrodowej architektury. Podpowiedzią może być umiar, który warto zachować, aby końcowy efekt nie był zbyt przytłaczający.

Ogrodzenia

Ogrodzenia i nawierzchnie
(fot. Drewbet)
Warto skomponować wygląd domu i ogrodzenia w harmonijną całość. Jeśli wybierzemy na przykład zbyt masywne – może zdominować, a zbyt ozdobne – nie pasować do prostego domu.

 

Można przemyśleć, czy np. siatkę umieścimy na całej długości ogrodzenia, czy od frontu postawimy coś bardziej okazałego, np. słupki z cegieł klinkierowych i metalowe przęsła. Warto też rozważyć, czy działka ma być szczelnie odizolowana od frontu, czy wręcz przeciwnie – wolimy ogrodzenie ażurowe, by zachować ładne widoki na pobliskie tereny lub domy.

 

A może dopasujemy rodzaj naszego ogrodzenia do sąsiadów, aby były utrzymane w jednej stylistyce? Wystarczy taki sam kamień lub cegła użyte na podmurówkę albo jednakowe kształtki ceramiczne.

 

Ogrodzenie może stapiać się z domem lub być elementem dominującym, który jako pierwszy rzuca się w oczy. Wraz z nim jako całość traktuje się bramę i furtkę, dlatego wszystkie te elementy powinny współgrać ze sobą. Jeśli nie jesteśmy pewni rezultatu, poprośmy o pomoc architekta.

 

Fundament pod ogrodzenie

 

Głębokość fundamentu powinna być dostosowana do rodzaju ogrodzenia, głębokości przemarzania gruntu (80–140 cm zależnie od regionu) oraz rodzaju gruntu. W wysadzinowych gruntach gliniastych fundament powinien znaleźć się poniżej strefy przemarzania, natomiast w gruntach piaszczystych, które zamarzając, nie zwiększają swojej objętości, w zupełności wystarcza płytkie fundamentowanie na 60 cm. Często też głębsze fundamenty wykonuje się tylko pod słupki, a pod pozostałą część ogrodzenia stosuje się płytkie fundamenty – nawet na 40 cm. Jeśli jednak warunki gruntowe są trudne (grunty wysadzinowe) lepiej zbytnio nie oszczędzać i wykonać głębszy fundament – inaczej może on popękać w wyniku nierównomiernego osiadania.

 

Olimpia Wolf

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 3/2011

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny