Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2011
Drzwi wewnętrzne
Drzwi to nie sukienka ani kapelusz, który można zmienić, gdy się opatrzy lub wyjdzie z mody. Dlatego lepiej wybrać takie, które będą pasowały do wnętrza przez kilka lat. Dobrze, by były przy tym funkcjonalne i miały przystępną cenę.

Drzwi wewnętrzne
 (fot. Classen-Pol)
Oferta rynkowa jest duża. Można znaleźć drzwi o różnych wymiarach, wykończeniu, konstrukcji, przeszkleniach lub zupełnie proste – bez ozdób i wytłoczeń, nietypowych detali czy oryginalnych kolorów. Są tańsze i trochę droższe, solidnie wykonane i takie, których tandetność widać już na pierwszy rzut oka. Zanim wybierzemy konkretny model, warto najpierw odpowiedzieć sobie na poniższe pytania.

Jak mają się otwierać?

Mogą na kilka sposobów, dlatego warto obejrzeć plan domu i dokładnie dobrać sposób otwierania do funkcji oraz przeznaczenia pomieszczeń.

 

Standardowe – rozwierane, inaczej uchylne

 

Są najpopularniejsze przede wszystkim ze względu na dużą funkcjonalność, a także łatwość montażu. Sprawdzą się w pomieszczeniach, które chcemy odizolować od hałasu lub zachować intymność. Niestety po otwarciu zajmują sporo miejsca. Mogą mieć różne wymiary.

 

Typowe: jednoskrzydłowe – mają szerokość: 60, 80, 90 lub 100 cm, dwuskrzydłowe: 120, 140 oraz 160 cm. Dwuskrzydłowe są bardziej reprezentacyjne i wygodne w komunikacji – mogą się w nich minąć dwie osoby – poleca się je więc przede wszystkim do salonów. Standardowa wysokość drzwi wynosi 205 cm.

 

Nietypowe – mogą mieć dowolne wymiary. Za taką usługę trzeba dopłacić około 15–20%. W sprzedaży są też drzwi z wysokim ramiakiem dolnym, który w czasie montażu można skrócić o 5–6, a nawet 10 cm. Są jednak producenci, którzy nie dają gwarancji na skracane drzwi albo żądają dopłaty za przygotowanie takich modeli.

 

Przesuwne

 

Mogą mieć jedno lub dwoje skrzydeł. Najlepiej zamontować je tam, gdzie mamy wąskie korytarze lub małe pomieszczenia. Jeśli mają dwoje skrzydeł, mogą służyć jako wygodne, reprezentacyjne wejście do dużych salonów. Otwierają się przez przesunięcie skrzydła po prowadnicy na ścianę lub wsunięcie go w kasetę umieszczoną w ścianie.

 

W niektórych modelach dwuskrzydłowych montuje się tzw. system synchroniczny, dzięki któremu przesuwanie jednego skrzydła powoduje przesuwanie się drugiego.

 

Aleksandra Kuśmierczyk

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 3/2011

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny