Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2011
Wybór działki, projektu i wykonawców
Wybór działki, projektu, a następnie wykonawców to coś, co wielu inwestorów wspomina jako najtrudniejszy etap budowy. Tym trudniejszy, że choć wiemy już, że chcemy budować dom, nie mamy jeszcze żadnego doświadczenia. Podpowiadamy na co zwracać uwagę na każdym z tych etapów.

Działka

Jak szukać?

 

Wybór działki, projektu i wykonawców
Działki w interesującej nas okolicy możemy szukać samodzielnie, przeglądając ogłoszenia w lokalnej prasie (lub samemu dając ogłoszenie o chęci kupna), korzystając z internetowych serwisów ogłoszeniowych, czy wreszcie jeżdżąc po okolicy.

 

Można też skorzystać z usług agencji obrotu nieruchomościami – jeśli nic interesującego nie znajdziemy w ich bazie ofert, to agenci mogą także szukać działek spełniających nasze wymagania.

 

Idealna działka

 

Idealna działka na dom jednorodzinny powinna mieć nie mniej niż 800–1000 m2, regularny, zbliżony do kwadratu kształt i być płaska. Najlepiej jeśli prowadzi do niej dobra, lecz niezbyt ruchliwa droga i bez kłopotu możemy przyłączyć wszystkie media. Takich idealnych działek jest jednak niewiele, ale na większość niedoskonałości jest sposób.

 

Mała działka. Będzie ona tańsza, ale jej zagospodarowanie trudne. W praktyce minimum to 600 m2. Dysponując tak małą działką, naprawdę warto rozważyć zabudowę bliźniaczą.

 

Działka bardzo wąska lub o nieregularnym kształcie. Może to być zdecydowanie większy problem niż mała powierzchnia. W praktyce trudno zagospodarować działkę węższą niż 15 m. Niełatwo znaleźć wówczas projekt katalogowy, choć czasem wystarczy np. przeniesienie tarasu, by dom się zmieścił. Najlepiej zdecydować się na indywidualny projekt, budowa bliźniaka jest w tej sytuacji dobrym pomysłem.

 

Znaczny spadek terenu. W takiej sytuacji jedyne sensowne rozwiązanie to indywidualny projekt. Może on np. przewidywać podpiwniczenie od strony, gdzie grunt opada.

 

Niepewny grunt. Zawsze warto zapytać przyszłych sąsiadów, w jaki sposób działka była użytkowana dawniej. Czasem okazuje się, że jest na niej zasypany staw, wywożono tam śmieci albo grunt jest niestabilny i któryś z poprzednich właścicieli zrezygnował z budowy. Jeśli mamy jakiekolwiek tego rodzaju wątpliwości, a działka nam odpowiada, to warto zaproponować sprzedającemu, że na nasz koszt zamówimy badanie gruntu – lepiej za nie zapłacić, niż kupić działkę, której nie da się zagospodarować.

 

Sąsiedztwo ruchliwej drogi. Jeśli wymiary działki na to pozwalają, najlepiej odsunąć się od drogi i ograniczyć liczbę okien od tej strony. Pomóc może również wybudowanie pełnego, murowanego ogrodzenia, ewentualnie nasypu ziemnego.

 

Jarosław Antkiewicz

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 3/2011

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny