Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2011
Ściany zewnętrzne
Koszt wzniesienia ścian zewnętrznych zwykle nie przekracza 10% wydatków na budowę całego domu. Istotne jest jednak, że wybór technologii ma nie tylko wpływ na wygląd domu, ale w dużej mierze decyduje o jego izolacyjności cieplnej i akustycznej. Decydując się na budowę domu, warto więc poznać specyfikę i różnice wszystkich technologii, tych tradycyjnych i nowoczesnych, pozwalających systemowo wybudować dom.

Wybór technologii

Ściany zewnętrzne
(fot. Wienerberger)
Już na początku budowy musimy podjąć kilka ważnych decyzji. Jedną z nich jest wybór technologii wznoszenia ścian.

 

Jeśli mamy wątpliwość co do kwalifikacji wykonawców – najlepiej wybierać rozwiązania jak najprostsze, powszechnie znane, o minimalnym ryzyku popełnienia przez nich błędu. Lepiej wybrać ścianę dwuwarstwową murowaną na zwykłą zaprawę i grube spoiny niż ścianę jednowarstwową, w której elementy spaja się zaprawą klejową, co wymaga od wykonawcy dużej dokładności, precyzji i doświadczenia.

 

Tym bardziej że często inwestor sam ocenia i kontroluje pracę fachowców. Takich dylematów mieć nie będziemy, jeśli zatrudnimy sprawdzoną, polecaną przez znajomych firmę oraz inspektora nadzoru. Wówczas rodzaj zastosowanej technologii nie będzie już tak istotny i będziemy mogli skorzystać również z najnowszych rozwiązań systemowych.

 

Dla wielu inwestorów najważniejszym czynnikiem decydującym o wyborze konkretnego materiału lub technologii budowy ścian są koszty. Dość często brany jest pod uwagę tylko koszt wzniesienia ściany nośnej, czyli etap stanu surowego. Wielu inwestorów zapomina o tym, że to tylko część niezbędnych wydatków. O końcowym rezultacie – zarówno cenie, jak i wyglądzie ściany – najczęściej decydują warstwy wykończeniowe, czyli rodzaj zastosowanych tynków, okładzin itd.

 

Gdy uwzględni się wszystkie te czynniki, to okazuje się, że koszt wszystkich rodzajów ścian murowanych o porównywalnych parametrach technicznych i jednakowym wykończeniu jest niemal identyczny. Na ogół różnice nie przekraczają 10% wartości 1 m2 ściany. Wyraźnym odstępstwem są ściany wykończone cegłą klinkierową lub płytami naturalnego kamienia, w przypadku których koszt okładziny elewacyjnej może być wyższy od pozostałych warstw ściany. I na to trzeba zwracać uwagę, zwłaszcza podczas projektowania elewacji.

 

Joanna Dąbrowska

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 3/2011

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny