Ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe stosuje się najczęściej w wybranych pomieszczeniach domu, a więc jako uzupełnienie tradycyjnego ogrzewania grzejnikowego. Ma sporo zalet, ale też pewne ograniczenia. Przed podjęciem decyzji warto je poznać.

Co trzeba wiedzieć o ogrzewaniu podłogowym?

Ogrzewanie podłogowe
(fot. Tyco Thermal)

Podłogówka to rodzaj ogrzewania płaszczyznowego, podobnie jak mniej popularne od niej ogrzewanie ścienne i sufitowe. W pomieszczeniu, które ma być tak ogrzewane, zamiast tradycyjnych grzejników montuje się w podłodze jedną z następujących instalacji: cienkie rurki, którymi potem popłynie ciepła woda (ogrzewanie wodne), albo grzewcze kable, maty lub folie (ogrzewanie elektryczne).

 

Ogrzewanie podłogowe instaluje się na etapie wykonywania wylewek, przed wykańczaniem podłóg, na przykład przed ułożeniem parkietu czy terakoty. Montowanie ogrzewania podłogowego w gotowym, wykończonym domu wymaga demontażu wykończenia i kosztownej przeróbki instalacji, m.in. przenoszenia w inne miejsca rur centralnego ogrzewania, dlatego jeśli w ogóle planować takie przeróbki, to tylko przy okazji remontu czy modernizacji.

 

Ogrzewanie podłogowe najlepiej zaplanować przed rozpoczęciem budowy domu. Nie będzie wtedy kłopotów z wysokością podłóg i konieczności wyrównywania ich poziomu w pomieszczeniach z ogrzewaną podłogą i bez niej.

Zalety

Korzystny rozkład temperatury w pomieszczeniach.
Cieplej jest przy stopach, chłodniej – przy głowie, co sprawia, że jest nam ciepło, nawet gdy temperatura powietrza w pomieszczeniu jest niższa niż w takim samym pomieszczeniu ogrzewanym zwykłymi grzejnikami. W pomieszczeniu z ogrzewaniem podłogowym można więc utrzymywać o 2°C niższą temperaturę niż w pomieszczeniu ogrzewanym tradycyjnie grzejnikami, a my nie będziemy tego odczuwać jako dyskomfortu.

 

Nie ma dodatkowej powierzchni, na której mógłby się zbierać kurz. Sama powierzchnia grzewcza jest gładka i bez załamań charakterystycznych dla grzejników wiszących na ścianach. Sprzątanie (czy mycie) podłogi jest rutynową i bardzo prostą czynnością domową, podczas gdy czyszczenie i odkurzanie grzejników wymaga specjalnych zabiegów.

 

Niska temperatura grzejnika podłogowego.
Dzięki temu, że jest niska i nieznacznie tylko wyższa od temperatury powietrza, w pomieszczeniu tak ogrzewanym nie występuje zjawisko przypiekania kurzu (charakterystyczne dla wysokotemperaturowych grzejników ściennych), nie dochodzi też do jego unoszenia się wskutek konwekcyjnego ruchu powietrza (który jest warunkiem działania ogrzewania konwekcyjnego).

 

Dzięki temu ogrzewanie podłogowe jest przyjazne dla alergików i osób wrażliwych na kurz. Niska temperatura czynnika grzewczego umożliwia zasilanie ogrzewania podłogowego kotłem kondensacyjnym lub pompą ciepła, która najlepiej współpracuje właśnie z ogrzewaniem niskotemperaturowym. Taki układ może przynieść znaczne oszczędności w kosztach ogrzewania domu.

 

Ogrzewanie jest niewidoczne. Grzejniki nie zajmują miejsca na ścianach czy podłodze, co zapewnia swobodę w aranżacji wnętrza.

 

Ciepło jest oddawane równomiernie w całym pomieszczeniu.Cała powierzchnia posadzki emituje ciepło, a nie tylko w miejscu zainstalowania grzejnika, jak to ma miejsce w przypadku tradycyjnych grzejników ściennych.

 

Joanna Dąbrowska

Pełny artykuł w PDF: Ogrzewanie podłogowe

Pozostałe artykuły z tego numeru
Ciepło z powietrza
Wielu inwestorów uważa, że powietrzna pompa ciepła nie ma szans sprawdzić się w polskim klimacie. Są przekonani, iż w zimowych warunkach urządzenie tego typu nie może zapewnić sprawnego ogrzewania w domu. Tymczasem pompa ciepła powietrze-woda japońskiej firmy Daikin działa efektywnie nawet wówczas, gdy słupek rtęci w termometrze spada do -20°C.
Ciepło z powietrza
Pompa ciepła w klimatyzacji
Nie da się mieszkać komfortowo w dusznym, gorącym pomieszczeniu. A jeśli uwzględnić, że do 2050 roku klimat ma się ocieplić o minimum 2°C, to potrzeba chłodzenia pomieszczeń w lecie staje się nie mniej ważna niż ogrzewanie w zimie. Obie te funkcje – ogrzewanie i chłodzenie – doskonale spełnia pompa ciepła.
Pompa ciepła w klimatyzacji
Oświetlenie ogrodu
O oświetleniu ogrodu warto pomyśleć na etapie planowania, a kable elektryczne poprowadzić, zanim zostanie urządzony, żeby potem nie niszczyć wybrukowanych nawierzchni, małej architektury i rabat.
Oświetlenie ogrodu
Własna pływalnia pod chmurką
Wraz z ocieplaniem się klimatu rośnie w Polsce rzesza zwolenników budowania w przydomowych ogrodach basenów pod chmurką. Nie odstraszają ich nawet pojedyncze deszczowe lata. Czy warto budować ogrodowe pływalnie i jak się sprawdzają w naszych warunkach klimatycznych? Oto opinia posiadaczy takiego obiektu.
Własna pływalnia pod chmurką
Ogród dla leniwych
Kto chce mieć ładny ogród, musi w nim choć trochę pracować. Każdy ogród wymaga bowiem opieki, bo ulega ciągłym przemianom. Rośliny rosną, chorują i zrzucają liście, wobec tego trzeba je pielęgnować i dbać o porządek. Podpowiadamy jak zaplanować ogród, by wymagał jak najmniej pracy.
Ogród dla leniwych
Drewniana altana ogrodowa
Budowa altany nie wymaga pozwolenia na budowę*, jeśli powierzchnia jej zabudowy (mierzonej w obrysie ścian zewnętrznych) nie jest większa niż:
Drewniana altana ogrodowa
System dystrybucji gorącego powietrza
System DGP może zaprojektować jedynie fachowiec. Także rozprowadzenie instalacji należy powierzyć specjalizującym się w tym firmom. Nie oznacza to jednak, że nie możemy dowiedzieć się, jak wygląda instalacja od środka i jakie elementy są zalecane przy jej rozprowadzaniu. Przyjrzyjmy się zatem z bliska instalacji kominka z DGP od początku.
System dystrybucji gorącego powietrza
Drzwi wewnętrzne
Oferta drzwi na rynku jest bardzo różnorodna i tylko od nas zależy, co wybierzemy. Ważne, aby decyzję zakupu poprzedzała chociaż wstępna aranżacja wnętrz.
Drzwi wewnętrzne
Bramy garażowe
Czego wymagać od bramy? Powinna dobrze wyglądać, łatwo się otwierać, ale też skutecznie chronić przed włamaniem i nie zabierać za wiele miejsca, a wszystko to – za rozsądną cenę.
Bramy garażowe
Kosiarka spalinowa czy elektryczna?
Jestem na etapie urządzania ogrodu. Jego większą część przeznaczyłem pod trawnik – posiana tydzień temu trawa właśnie zaczyna kiełkować. Wkrótce będę musiał kupić kosiarkę, ale kompletnie nie wiem jaką: spalinową z napędem czy bez, elektryczną, ręczną, a może mini traktorek? Rodzajów kosiarek jest mnóstwo, czy każda przeznaczona jest do innego trawnika? Myślałem, że wizyta w centrum ogrodniczym rozwieje moje wątpliwości, ale stało się odwrotnie. Pomóżcie...
Kosiarka spalinowa czy elektryczna?
Rynny plastikowe czy metalowe?
Wybieram projekt domu, więc oprócz prasy przeglądam też fora internetowe, gdzie poczytałam trochę o rynnach i widzę, że jedni zachwalają plastikowe, inni – metalowe. Myślałam, że nie ma znaczenia, jakie rynny wybierzemy, ale teraz zaczęłam się zastanawiać nad tym, jakie właściwie są między nimi różnice?
Rynny plastikowe czy metalowe?
Panele, parkiet czy deski?
Spędziłem ostatnio sporo czasu w sklepie z materiałami posadzkowymi. Im dłużej sprzedawca zachwalał jedne i zwracał uwagę na wady innych, tym większy miałem mętlik w głowie. Wybór ograniczyłem do trzech materiałów, ale nadal nie wiem: parkiet, deski, czy panele?
Panele, parkiet czy deski?
Hydromasaż w wannie albo pod prysznicem?
Mam dwie łazienki, które czekają na urządzenie. W jednej ma być wanna, a w drugiej prysznic. Nie mogę się zdecydować, w której zainstalować dłuuugo oczekiwany hydromasaż – w wannie czy pod prysznicem? Jakie możliwości daje każde z nich? Proszę o wskazówki i inspiracje.
Hydromasaż w wannie albo pod prysznicem?
Dobra woda z własnej studni
Odchodzi do przeszłości czas, kiedy po wykonaniu studni doprowadzało się wodę do domu i używało bez względu na jej jakość. Coraz bardziej wzrasta świadomość, że taką wodę trzeba odpowiednio przygotować, aby nie szkodziła zdrowiu – bo ważne jest co pijemy i w czym się myjemy, ani nie oddziaływała negatywnie na instalację wodociągową w naszym domu, na urządzenia, takie jak pralka, sanitariaty oraz instalacja centralnego ogrzewania.
Dobra woda z własnej studni
Kostka betonowa
Kostką betonową chętnie wykładamy duże powierzchnie przy domu, by po deszczu nie brodzić w kałużach. Z materiału dostępnego na rynku na szczęście nietrudno dobrać kostkę pasującą do charakteru ogrodu: tradycyjną, imitującą kamień czy z otworami, w których można posiać trawę.
Kostka betonowa
Kominek z DGP
To, jak wiele możemy zyskać dzięki kominkowi z dystrybucją gorącego powietrza, w skrócie DGP, zauważymy przede wszystkim w okresie wiosennym i jesiennym. Wtedy główną instalację c.o. będziemy mogli wyłączyć, a cały dom ogrzać wyłącznie kominkiem z DGP.
Kominek z DGP
Elewacje - Czym wykończyć ściany?
Elewacja powinna przede wszystkim dobrze wyglądać. Ale po to, by tak było, potrzeba wielu cech technicznych: musi być trwała, a więc odporna na mróz, słońce i wodę, niepodatna na uszkodzenia, wietrzenie i zanieczyszczenia, nie może też sprzyjać rozwojowi mchów i porostów.
Elewacje - Czym wykończyć ściany?
Ogrzewanie podłogowe i grzejniki w jednej instalacji
Aby ogrzewanie podłogowe można było podłączyć do wspólnej instalacji z grzejnikami ściennymi, trzeba wybrać rozwiązanie najlepiej dopasowane do konkretnej sytuacji i najmniej kosztowne. Możliwości jest kilka. Na kolejnych stronach artykułu przedstawiamy cztery warianty.
Ogrzewanie podłogowe i grzejniki w jednej instalacji
Grzejniki - Efektywne grzanie
Choć mamy kalendarzowe lato, tegoroczna aura nie pozwala nam na długo zapomnieć o ogrzewaniu. Nieuchronnie zbliża się kolejny sezon grzewczy. Żyjemy w strefie klimatycznej, w której ogrzewanie jest naszym nieodłącznym złem koniecznym. Tolerujemy więc obecność grzejników wokół nas, a nawet próbujemy uczynić z nich elementy zdobiące wnętrza naszych domów.
Grzejniki - Efektywne grzanie
Kotły na paliwo stałe
Oba pokazane kotły, to kotły na paliwa stałe – jeden to prosty, tradycyjny kocioł zasypowy na węgiel, drugi zaś to nowoczesny kocioł na pellety współpracujący z podajnikiem. Każdy z nich jest dobry w swojej klasie. Skrajne zróżnicowanie jest charakterystyczne dla rynku kotłów na paliwa stałe.
Kotły na paliwo stałe
Kotły gazowe
Kotły gazowe i olejowe są w zasadzie bezobsługowe i dają ogromne możliwości regulacji sposobu pracy instalacji c.o. Ich budowa generalnie jest podobna, ale „diabeł tkwi w szczegółach” – czym tak naprawdę się różnią i jakie warunki trzeba spełnić, by móc zainstalować kocioł na gaz ziemny, płynny lub olej?
Kotły gazowe
Wentylacja - Zawsze skuteczna wymiana powietrza
Czy rekuperator z odzyskiem ciepła to jedyny słuszny sposób wentylacji domów energooszczędnych? Choć przyjęło się myśleć, że tak, to ciągle słyszy się na ten temat różne opinie. Wszelkie wątpliwości rozwieją odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
Wentylacja - Zawsze skuteczna wymiana powietrza
Instalacja kanalizacyjna - Usunąć ścieki
Każdy mieszkaniec domu wytwarza w ciągu doby 150–200 litrów ścieków, które trzeba odprowadzić z domu do odbiornika. Jeśli nie może być nim kanalizacja osiedlowa, zostaje własny zbiornik i wywóz ścieków albo zbudowanie przydomowej oczyszczalni.
Instalacja kanalizacyjna - Usunąć ścieki
Instalacja wodociągowa - Domowe źródło
Woda niezbędna jest nie tylko w gotowym domu, ale od pierwszych dni jego budowy. Niezależnie od tego, czy mamy szansę na wodę z wodociągu, czy trzeba będzie wiercić własną studnię, warto się tym zająć odpowiednio wcześnie.
Instalacja wodociągowa - Domowe źródło
Instalacja elektryczna - Bez prądu ani rusz
Urządzenia elektryczne w naszym otoczeniu są tak powszechne, że bez nich nie moglibyśmy funkcjonować. Kiedy buduje się nowy dom, można i warto zadbać o to, by instalacja elektryczna była bezawaryjna i nie zabrakło w nim gniazd na urządzenia ułatwiające życie codzienne. Tym bardziej że brak prądu w wielu domach oznacza również brak wody, bo nie działa zestaw hydroforowy, oraz ogrzewania, bo choć kocioł jest na gaz czy węgiel, to jego osprzęt i pompa c.o. są zasilane elektrycznie.
Instalacja elektryczna - Bez prądu ani rusz
Nie chcemy zmieniać adresu
– Tuż po ślubie doszliśmy z mężem do wniosku, że warto byłoby wyprowadzić się z Warszawy i zamieszkać w jakimś ładnym miejscu – wspomina Dorota. – Działka w miejscowości Czarnów należącej do gminy Konstancin Jeziorna była pierwszą jaką oglądaliśmy. Zawiózł nas tam pewnego zimowego dnia kuzyn i to miejsce od razu nam się spodobało.
Nie chcemy zmieniać adresu
Przestronny na dużą działkę
Ze względów ekonomicznych każda budowa powinna być przeprowadzona w miarę szybko, bez przeciągania jej latami. Wznoszenie prezentowanego domu trwało aż dwa i pół roku, ponieważ właścicielom bardzo zależało na solidnym i dokładnym jego wykończeniu. I ich cierpliwość się opłaciła.
Przestronny na dużą działkę
Kompromis w bliźniaku
Mieszkanie w bliźniaku ma sporo zalet. Ale podczas budowy trzeba porozumieć się z sąsiadami w wielu często spornych kwestiach. Chcąc zamieszkać w bliźniaku, lepiej mieć bliźniaczy gust i potrzeby albo umiejętności perswazji lub pójścia na kompromis. Nie warto ryzykować zerwania znajomości, kiedy trzeba będzie później żyć ze sobą przez ścianę.
Kompromis w bliźniaku
Kompromis w bliźniaku
Mieszkanie w bliźniaku ma sporo zalet. Ale podczas budowy trzeba porozumieć się z sąsiadami w wielu często spornych kwestiach. Chcąc zamieszkać w bliźniaku, lepiej mieć bliźniaczy gust i potrzeby albo umiejętności perswazji lub pójścia na kompromis. Nie warto ryzykować zerwania znajomości, kiedy trzeba będzie później żyć ze sobą przez ścianę.
Kompromis w bliźniaku
Najnowsze wydanie
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz