Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2010
Kosiarka spalinowa czy elektryczna?
Jestem na etapie urządzania ogrodu. Jego większą część przeznaczyłem pod trawnik – posiana tydzień temu trawa właśnie zaczyna kiełkować. Wkrótce będę musiał kupić kosiarkę, ale kompletnie nie wiem jaką: spalinową z napędem czy bez, elektryczną, ręczną, a może mini traktorek? Rodzajów kosiarek jest mnóstwo, czy każda przeznaczona jest do innego trawnika? Myślałem, że wizyta w centrum ogrodniczym rozwieje moje wątpliwości, ale stało się odwrotnie. Pomóżcie...

Kosiarka spalinowa czy elektryczna?
(fot. NAC)
REDAKCJA Rzeczywiście, dostępny na rynku asortyment kosiarek jest ogromny. Kosiarki spalinowe są bardziej mobilne, nie potrzebują stałego dostępu do sieci elektrycznej, mają większą moc przy tej samej masie silnika i większą szerokość koszenia. Z kolei kosiarki elektryczne są znacznie cichsze, łatwo się je uruchamia i są bardziej ekologiczne.

 

Zanim zdecyduje się Pan na konkretny model warto zadać sobie kilka pytań związanych zarówno z charakterem trawnika, jak i pana oczekiwaniami. Jak często zamierza Pan przycinać trawę, czy trawnik leży na płaskim terenie i stanowi jedną płaszczyznę, czy może trawa jest tylko tłem dla roślin ozdobnych? Co zamierza Pan robić ze skoszoną trawą: czy rozdrabniać ją i zostawiać czy zbierać? To wszystko ma znaczenie. Gdy odpowie Pan sobie na te pytania, wybór stanie się o wiele prostszy.

 

Kosiarki stanowią dziś najliczniejszą grupę spośród wszystkich narzędzi ogrodowych. W zależności od rodzaju zasilania, kosiarki możemy podzielić na ręczne, spalinowe (dwu- i czterosuwowe) oraz elektryczne (zasilane prądem z sieci energetycznej lub z akumulatora). W zależności od technologii koszenia wyróżniamy kosiarki bębnowe, rotacyjne (najpopularniejsze), listwowe.

 

Do osobnej kategorii należałoby zaliczyć też kosy i podkaszarki. Kosiarki mogą być pchane, samobieżne lub traktorowe, z koszem na trawę lub mielące, z obudową stalową (najcięższe), aluminiową lub z polipropylenu. Wybór modelu, który w 100 % spełni nasze oczekiwania nie jest więc prosty. Czasami bywa, że osiągnięcie kompromisu wydaje się niemożliwe, i wówczas jedynym racjonalnym rozwiązaniem jest zakup dwóch różnych kosiarek.

Jaki trawnik, taka kosiarka?

Wybierając optymalny dla nas model kosiarki, musimy najpierw zastanowić się, do czego będziemy tej kosiarki używać. Często sprzedawcy udostępniają prostą tabelę, w której rodzaj kosiarki jest przyporządkowany powierzchni trawnika (trawnik do 100 m2 – kosiarka ręczna, do 200 m2 – akumulatorowa, do 500 m2 – elektryczna, do 1500 m2 – spalinowa bez napędu, do 3000 m2 – spalinowa z napędem i powyżej 3000 m2 – mini traktor).

 

Trzeba jednak pamiętać, że takie zestawienie jest bardzo umowne i stanowi tak naprawdę duże uproszczenie, ponieważ to, czy kosiarka będzie się sprawdzać czy nie zależy także od wielu innych czynników, takich chociażby jak oddalenie trawnika od domu, jego kształt, forma, rodzaj i gęstość trawy, ukształtowanie terenu, preferowana częstość koszenia itp.

 

Tomasz Wojciuk

Pełny artykuł w PDF: Kosiarka spalinowa czy elektryczna?

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje