Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2010
Oświetlenie ogrodu
O oświetleniu ogrodu warto pomyśleć na etapie planowania, a kable elektryczne poprowadzić, zanim zostanie urządzony, żeby potem nie niszczyć wybrukowanych nawierzchni, małej architektury i rabat.

Oświetlenie ogrodu
(fot. Praktiker)
Wielu inwestorów zaczyna myśleć o oświetleniu wokół domu, dopiero gdy w nim zamieszkają. Jeśli wieczorem nie można liczyć na latarnie uliczne, oświetlenie okazuje się potrzebne dla bezpieczeństwa i wygody: przy bramie, furtce, wejściu do domu, a także wzdłuż ścieżki prowadzącej do domu.

 

Gdy wygoda jest już zapewniona, wtedy zaczyna się myślenie także o takim oświetleniu, które może przydać uroku domowi i jego otoczeniu: wydobyć z ciemności obiekty małej architektury i sylwetki roślin, rozświetlić taflę oczka wodnego czy uwydatnić fakturę elewacji. Lepiej o tym wszystkim zdecydować odpowiednio wcześnie i nie wracać do robót instalacyjnych kilka razy. Trudne? Owszem, ale naprawdę warto!

Co warto oświetlić?

Brama i furtka
Oświetlenie powinno ułatwiać otwieranie i zamykanie furtki, a także oświetlać stojącą przy furtce osobę tak, by mieszkańcom łatwo było odróżnić „swoich” od intruzów. Dobrze jest umieścić punkt świetlny w daszku nad furtką – światło skierowane w dół oświetli klamkę, zamek i dzwonek – a także przybysza, który do nas chce wejść wieczorem. Brama powinna mieć oświetlenie zapewniające bezpieczny wjazd na posesję po zmroku, dlatego często stosuje się do tego celu silne reflektory halogenowe.

 

Przy wejściu na posesję warto zainstalować dla bezpieczeństwa lampy z czujnikiem ruchu, które zapalą się, gdy ktoś będzie obok nich przechodził. Czujnik musi być tak dobrany i umieszczony, by rzeczywiście reagował na ruch w interesującym nas obszarze, ale jego czułość nie powinna być zbyt wysoka, by nie reagował niepotrzebnie na małe zwierzęta.

 

Małgorzata Cuch

Pełny artykuł w PDF: Oświetlenie ogrodu

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny