Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2010
Rynny plastikowe czy metalowe?
Wybieram projekt domu, więc oprócz prasy przeglądam też fora internetowe, gdzie poczytałam trochę o rynnach i widzę, że jedni zachwalają plastikowe, inni – metalowe. Myślałam, że nie ma znaczenia, jakie rynny wybierzemy, ale teraz zaczęłam się zastanawiać nad tym, jakie właściwie są między nimi różnice?

Rynny plastikowe czy metalowe?
(fot. Scala Plastics)
Redakcja Najbardziej popularne są obecnie rynny stalowe i plastikowe.Mają one porównywalną trwałość w przeciętnych warunkach użytkowania. Niekiedy lepiej sprawdzają się rynny stalowe, w innych sytuacjach – rynny z tworzywa. To, czy system orynnowania będzie działał niezawodnie, zależy zawsze od tego, czy jego elementy są właściwie dobrane do konkretnego dachu i czy je poprawnie zamontowano.

 

System rynnowy, choć to niewiele w ogólnych kosztach budowy domu, ma istotny wpływ na trwałość budynku, a także jego wygląd. Orynnowanie właściwie zaprojektowane i wykonane to takie, które jest w stanie przyjąć opady z dachu i sprawnie odprowadzać je z rynien, by ściany budynku były niezawodnie chronione przed zamoczeniem.

 

Wszystkie elementy orynnowania powinny być wykonane z materiału odpornego na warunki otoczenia (np. zanieczyszczenia lub zasolenie powietrza czy zadrapania przez gałęzie drzew rosnących blisko domu), a ono samo powinno się ładnie komponować z elewacjami budynku.

 

Orynnowanie powinno być trwałe, to znaczy odporne na oddziaływania atmosferyczne i uszkodzenia, a jego właściwości nie powinny ulegać zmianom przez cały czas eksploatacji: korozja czy nadmierne odkształcanie się mogą sprawić, że przestanie dobrze wypełniać swoją funkcję. W opisie orynnowania z różnych materiałów podajemy zatem jego trwałość w warunkach zgodnych z przeznaczeniem.

 

Rynny z blachy stalowej powlekanej lub lakierowanej – 50 lat Ze względu na powłokę ochronną (ocynk i powłoka tytanowo-cynkowa lub warstwa plastycznego tworzywa), która uodparnia je na korozję i uszkodzenia mechaniczne, są dużo trwalsze niż rynny ze stali ocynkowanej. Nie są polecane do domów stojących wśród wysokich drzew, których gałęzie mogą powodować zarysowania powłok. Dobrze sprawdzają się natomiast w rejonach o obfitych opadach śniegu oraz na dachach silnie nasłonecznionych, ponieważ są bardzo wytrzymałe i nie odkształcają się wskutek zmian temperatury.

 

Podobnie jak inne metale używane do produkcji orynnowania, stal jest odporna na promieniowanie UV, które przyspiesza niszczenie innych materiałów, na przykład tworzyw sztucznych. Rynny stalowe wymagają regularnej konserwacji oraz kontrolowania, czy nie powstały ogniska korozji.

 

Rynny z blachy aluminiowej – 120 lat Rynny z aluminium pokrytego lakierem lub powłoką z poliestru albo akrylu. Można je kupić gotowe lub zamówić wykonanie bezpośrednio na budowie – według zamówienia. Polega to na formowaniu kształtek dowolnej długości (do 30 m) przez specjalną maszynę, którą firma przywozi na budowę na czas robót dekarskich. Montowanie orynnowania z takich długich odcinków zmniejsza liczbę połączeń na długości i tym samym minimalizuje ryzyko powstania nieszczelności.

 

Tak jak stalowe, rynny z blachy aluminiowej dobrze znoszą wysoką temperaturę, ale uwaga: korodują wskutek kontaktu z innymi metalami i z betonem, polecane są więc głównie na dachy pokryte blachą aluminiową lub dachówką ceramiczną. Trzeba jednak uwzględnić dużą rozszerzalność cieplną aluminium.

Olimpia Wolf

Pełny artykuł w PDF: Rynny plastikowe czy metalowe?

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje